Ostravské slůně stále nemá vyhráno, matka ho odmítá kojit

Nad tím, jestli se ostravské zoologické zahradě jako vůbec první v Česku podaří odchovat mládě slona indického, se vznáší čím dál víc otazníků. Počáteční radost, když sameček přišel před týdnem na svět, vystřídaly obavy. Matka totiž na mládě nejdřív útočila a teď ho odmítá kojit. Ošetřovatelé ale prý neplánují převzít péči o slůně úplně do vlastních rukou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slůně s matkou 14. března | Foto: ZOO Ostrava, Ivo Firla

Ošetřovatelé by podle ředitele ostravské ZOO Petra Čolase umělý odchov bez problémů zvládli. „Důležitější je vychovat slona a ne člověka,“ prohlásil ale Čolas v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu.

„Důležitější než mládě je samice. Důležitější je neopakovat staré chyby z minulosti, kdy se zvířata odebíraly, zejména vysoce inteligentní zvířata, jako slon nesporně je,“ řekl dále. „Ze zvířete by na 99 procent vznikl asociální jedinec, který by byl smrtelně nebezpečný jak ošetřujícímu personálu, tak okolním slonům,“ nastínil Čolas pravděpodobný scénář, kdyby se do věci vložili ošetřovatelé.

Kdyby se zvíře matce odebralo, nikdy by se podle Čolase nemělo šanci naučit přirozenému slonímu chování. „Nevyrostl by z něj slon, protože člověk by ho nikdy neuměl vychovat tak, jako by to dokázala matka a další slonice, které věříme, že se s nimi za nedlouho spojí, pokud bude všechno probíhat nadějně,“ doufá Čolas.

Přehrát

00:00 / 00:00

5editel ostravské ZOO Petr čolas mluvil o současném stavu sloního mláděte v poledních Ozvěnách dne na Radiožurnálu

Matka mládě střídavě krmí, krmí ho ale v nepravidelných intervalech. „Musí se to všechno naučit,“ vysvětluje Čolas. „Mládě se možná narodilo o pár dnů dříve, než by mohlo. Porodní váha byla o trošku nižší, kdyby bylo možná o deset centimetrů vyšší, snadněji by dosáhlo na struk,“ vypočítává některá ‚kdyby‘ ředitel ostravské ZOO.

„Situace se mění každou hodinou, každou další nocí. Chvíli jsme si mysleli, že je šance deset procent. Teď si myslím, že chviličku situace vypadá lépe a snad se začne stabilizovat,“ přeje si Čolas.

I kdyby mládě zemřelo, tak samice má před sebou podle Čolase dalších 50 let, ve kterých může v intervalu několika let plodit další mláďata.

Michal Šenk, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme