Ostravské týdny pro duševní zdraví chtějí bořit předsudky vůči duševně nemocným

S nepochopením, diskriminací i se zavržením vlastní rodinou se někdy potýkají lidé, kteří onemocněli duševní chorobou. Třeba paní Anna, která už roky žije s vážnou psychiatrickou diagnózou. Spolu s dalšími pacienty by ráda zmírnila předsudky veřejnosti v rámci právě probíhajících Ostravských týdnů pro duševní zdraví

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická léčebna Horní Beřkovice | Foto: Psychiatrická léčebna Horní Beřkovice

Anna trpí maniodepresivní psychózou už 25 let. Kvůli své nemoci zažila třeba šikanu v práci, vlastní rodina ji odvrhla a muž, který se o ni ucházel, vzal raději nohy na ramena.

„Když jsme mu řekla, že jsem psychiatrická pacientka, že docházím k psychiatrovi, tak o mě absolutně ztratil zájem,“ vypráví Anna, oblečena v bílém tričku, které si vlastnoručně zkrášlila. Po břiše se jí prohánějí namalovaní motýli a na kapse má nápis Anička.

Odchod nápadníka ji zasáhl a snížil její sebevědomí. Pochopení našla až mezi dalšími duševně nemocnými. Vedoucí ostravského sdružení MENS SANA - zdravá mysl, Jaroslava Saidlová usiluje o změnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jany Jeckelové z Ostravských týdnů pro duševní zdraví

„Chtěli bychom, aby se odstranily, nebo aby se aspoň snížila tíha společenských předsudků kolem lidí s duševním onemocněním. Aby všichni pochopili, že existuje jeden společný svět, a proto bychom měli společně vytvářet takové podmínky, abychom se navzájem respektovali,“ vysvětluje Saidlová.

„Lidé nás mají za mentálně postižené, zaostalé,“ stěžuje si Anna.

Veřejnost se více o lidech, jako je Anna, může dozvědět na Ostravských týdnech pro duševní zdraví. Dny otevřených dveří, autorská čtení a další speciální akce potrvají až do poloviny října.

Jana Jeckelová, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme