Ostravsko dál dusí smog. Prachu je i třikrát více, než povoluje limit

Ostravsko stále trápí smog. V Bohumíně a Dolní Lutyni se v neděli hodnoty polétavého prachu dostaly až nad dvojnásobek povoleného limitu a ve Věřňovicích na Karvinsku dokonce nad trojnásobek. Dlouhodobý pobyt ve smogovém prostředí přitom velmi škodí plicím a pro chronicky nemocné může být velmi nebezpečný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po Třinecku nastala smogová situace i na Ostravsko-Karvinsku

Po Třinecku nastala smogová situace i na Ostravsko-Karvinsku | Zdroj: ČTK

Nejlépe jsou na tom nyní ti, kdo odjeli na hory. Zatímco města se dusí pod inverzní smogovou pokličkou, na horách je teplo a slunečno. Se smogem se Ostravsko potýká každý podzim, protože ovzduší tu patří k nejšpinavějším v celé Evropě. Inverzní charakter počasí se má přitom nad krajem držet.

I týdenní pobyt v prašném nebo smogovém prostředí už přitom může vyvolat reakci organismu. „Je jen sporné, jak dlouhodobě se projeví,“ říká primář plicního oddělení Městské nemocnice Ostrava Radovan Kozel a pokračuje:

„Projeví se hlavně u pacientů s chronickým onemocněním plic a průdušek, třeba s astmatem nebo chronickou obstrukční plicní nemocí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O zdravotních komplikacích způsobených smogem mluvil primář plicního oddělení Městské nemocnice Ostrava Radovan Kozel

Má-li zdravý člověk potíže s dýcháním a průduškami, jde obvykle o běžné akutní nachlazení, které se projevuje horečkou, teplotami a odkašláváním hlenů.

„U astmatu jsou potíže dlouhodobější, opakují se jako reakce na podněty, provází je pískot na hrudníku,“ popisuje Radovan Kozel.

„I chronická obstrukční plicní nemoc se může projevit zadýcháváním, dušností, vykašláváním, ale většinou je spojena s kouřením,“ dodává lékař.

Na podzim si spousta lidí stěžuje, že při přechodu z léta do sychravého podzimu nastydne a má problémy s průduškami.

„V tomto období je opravdu více bronchitid, ale mnohem více než smog se na tom podílí virové chřipkové infekty a bakteriální insekty,“ vysvětluje Kozel. V ambulancích lékařů je ale zatím počet pacientů v obvyklé normě.

Smog komplikuje i obyčejnou rýmu

Ostravská plicní lékařka Andrea Matulová ale očekává, že už brzy její ordinaci zaplní pacienti, kterým smog komplikuje jinak obyčejnou rýmu – stejně jako loni.

„Při běžném nachlazení skoro vždy měli komplikující kašel a hodně se horšili pacienti s chronickým astmatem, bronchitici, tedy všichni dost významně pociťovali dušnost a jiné respirační příznaky,“ popisuje lékařka.

Podle primáře Kozla zvládne zdravý člověk vyléčit akutní nachlazení i bez pomoci lékaře. Doporučuje domácí léčení v délce tří až čtyř dnů.

„U zdravého člověk po této době infekt sám odezní,“ tvrdí lékař. Jiná situace je u chronických pacientů. Ti by měli lékaře vyhledat co nejdříve.

Věra Štechrová, Iva Havlíčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme