Ostravsko-opavská diecéze podala na 60 žádostí o vrácení lesů a polí

Církevní restituce zaměstnává ústavní soudce i politiky. Farnosti a náboženské obce se už přitom chystají na vrácení majetků. Třeba ostravsko-opavská diecéze už podala šest desítek žádostí. Nejčastěji jde o polnosti a lesy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesy na Křivoklátsku jsou v letním období opravdu husté | Foto: Filip Jandourek

Farnost v Ostravě-Přívozu je zázemím pro děti z chudých rodin, hrají si tam, ale třeba se i učí. „Aktivit s dětmi je dost, jsou víkendové akce, jsou tábory, přes týden děti přicházejí si pohrát, vaří se, je tady i hudba,“ popisuje Tomáš, který se o děti stará.

Navrácený majetek chce církev využít k placení provozů farností. Lidé z biskupství se ale s nadsázkou řečeno museli proměnit na detektivy, aby v archivech našli doklady, které potřebují k žádostem o restituce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na farnosti v Ostravě-Přívozu natáčela Andrea Čánová

„Je potřeba dohledat dokumenty o tom, že nám ten majetek patřil a znárodňovací dekrety, kterými nám byl majetek zabaven. Je to mravenčí práce v archivech,“ vysvětluje generální vikář Martin David.

A už teď přemýšlí, co s rozsáhlými lesy na Jesenicku a v Beskydech. „V lesích si chceme hospodařit sami,“ říká. Zato polnosti chce biskupství pronajímat zemědělcům.

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme