Ostravskou část Přednádraží už opustila většina obyvatel. Zůstalo jen 18 lidí

Mezi nejznámější ostravské ulice nepatří jen Stodolní, ale v poslední době také Přednádraží. Původně necelé dvě stovky obyvatel ovládly zpravodajství poté, co je úředníci opakovaně vyzvali, aby své poškozené byty a domy opustili. Spory sice pokračují, ale Přednádraží se pomalu a jistě vyprazdňuje. Teď už tam žije ani ne 20 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaměstnanci technických služeb zahradili vstupy do zdevastovaných domů v Přednádraží | Foto: Silvie Mikulcová | Zdroj: Český rozhlas

Přidávám se ke skupince mladých mužů, kteří jdou do Přednádraží na návštěvu. Ťukáme na dveře v domě číslo 8 - jediném, ve kterém se dá jakž takž bydlet. Uvnitř je příjemně teplo. Plynová kamna jedou naplno.

„Zatím žijeme. Budeme pokračovat dál,“ říká Jan Bandy, který patřil odjakživa k nejhlasitějším odpůrcům úředního vystěhování. A zůstal dodnes spolu s nejbližšími.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Přednádraží natáčel redaktor Martin Knitl

„Střecha už je opravená, uzemnění, bude se tam dávat nový hromosvod. To už je maličko, to už se všechno dodělává. Na Sibiři nejsme, nějak to vydržíme,“ doplňuje Bandy.

Vedoucí stavebního úřadu v Moravské Ostravě a Přívoze Jiří Švarc potvrdil, že kontroly jsou v Přednádraží pravidelné. Proto má i přesné počty těch, kteří ještě neodešli na ubytovny nebo pod jinou střechu nad hlavou.

„Jsou tam pouze dospělé osoby, zhruba 18 lidí v objektu v Přednádraží číslo 8. Byly tam započaty nějaké stavební práce, které nepokrývají ani plný rozsah výzvy, kterou jsme dali vlastníkovi objektu,“ upřesňuje Švarc.

Lidé kolem Jana Bandyho chtějí pracovat na domě i během zimy a tato slova úředníka co nejvíce zpochybnit. Sami se ale obávají, že na jaře se mnoho lidí zpátky z ubytoven už nevrátí. Je proto možné, že kauzu Přednádraží vyřeší z velké části obyčejný souboj s časem.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme