Ostravskou osadu Žabník ohrožuje Odra prakticky neustále. Letos se ale místním povodně vyhnuly

Dobře vědí, jaké to je, když mají dům pod vodou. V posledních letech zažili několik evakuací a hasiči k nim znají cestu velmi dobře. Osada Žabník v Ostravě u řeky Odry je jedním z mála míst ve městě, které nechrání před velkou vodou vůbec nic. Nervozita na Žabníku je teď po záplavách v Čechách ještě větší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaplavená ostravská osada Žabník | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

Pořád bojujeme o to, aby se hráz postavila, zlobili se 10 let po záplavách v roce 1997 obyvatelé Žabníku. Zrovna pršelo a hladina stoupala. Hasiči tady pravidelně stavějí velké hráze z gumových barelů. Stačí málo a voda zaplaví nejbližší ulici. Někdy i rok co rok.

První na ráně je celou dobu náměstek primátora Ostravy Dalibor Madej z ODS. Dlouho trvalo, než dostal z ministerstva financí příznivější zprávu, že kilometrovou hráz za zhruba 150 milionů korun zaplatí stát. Jenže jak plynuly další měsíce, nedělo a neděje se navenek vůbec nic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Martin Knitl v Žabníku zjišťoval, kdy se tam začne stavět slibovaná hráz

Lidé na Žabníku už nemají sílu zvyšovat hlas. Někteří to vzdali.

Paní Lucie Majerová tu bydlí odjakživa a v domku je už třetí generací. Odra tentokrát zůstala v korytě, ale to jenom proto, že se povodně severu Moravy a Slezsku zázračně vyhnuly. „Dělají si z nás legraci. Pořád jsme tu v hrůze, kdy začne pršet, co nás zase čeká,“ říká paní Majerová.

Podle informací Českého rozhlasu ministerstvo financí dostalo mnoho nabídek od firem, které by chtěly hráz proti stoleté vodě postavit. Teď vybírají, kdo to bude. Termín je nejasný. Stejné zprávy plné otazníků má i ostravský magistrát. Stavební povolení na hráz platí od března 2011 a stále se čeká.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme