Ostravský soud nezvládá enormní příliv hromadných žalob

Hromadné žaloby firem zahltily ostravský Okresní soud. Od počátku roku jich přišlo 36 tisíc. Podle předsedy soudu na ostravskou justici v plné míře dopadla novela zákona o soudních poplatcích. Už od září totiž budou firmy za elektronická podání platit více peněz a proto hlavně dopravní podniky rychle podávají žaloby na černé pasažéry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko | Foto: Comstock Images

Digitalizace sice soudům život usnadnila, samotných pracovníků se to ale netýká, všechny dokumenty, které přijdou elektronickou cestou musí vytisknout a orazítkovat. V Ostravě na to mají pouhé tři úřednice, které mají tři tiskárny a před sebou tisíce nevyřízených žalob.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na ostravském okresním soudu natáčela reportérka Andrea Čánová

„Tenhle počet zvladatelný není, hromadí se nám to tam, návrhy jsou měsíc staré a nejsou ještě vytištěny, zapsány. Je toho daleko více než dříve, snažíme se, ale není to zvládnutelné.“

O nějakých posilách však předseda ostravského soudu Roman Pokorný uvažovat nemůže, úřednice by chyběly jinde. „Myslím si, že stav, kdy na jedné straně máme počet případů a na druhé počet pracovníků soudu, neodpovídá realitě."

Náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer potvrdil, že podobné problémy řeší i u ostatních soudů v zemi. „I u jiných soudů, možná ne v tak razantní podobě jako v Ostravě došlo k navýšení podávání elektronických platebních rozkazů,“ řekl Melzer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu

Řešení se podle něj soudy dočkají v příštím roce, kdy bude zaveden takzvaný elektronický spis. Nejprve bude spuštěn na začátku roku na pěti vybraných soudech, mimo jiné i v Ostravě, jako pilotní projekt.

„Nebude se už vytvářet papírový spis, zůstane pouze elektronický. Znamená to, že nebude potřeba tisknout tolik podání, kolik se tiskne v současné době. Tento problém tak bude výrazně zmenšen,“ potvrdil náměstek ministra spravedlnosti.

Od poloviny příštího roku by měl podle něj být tento systém zaveden plošně v celé České republice.

Igor Maňour, Andrea Čánová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme