Ostravskými ulicemi brázdí speciální vůz, který měří škodliviny v ovzduší

V Moravskoslezském kraji se i dnes dýchalo hůř. I když hodnoty polétavého prachu mírně klesly, smog na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku stále trvá. Ostravská radnice tak mohla naplno vyzkoušet speciální měřicí vůz, který má mapovat kvalitu ovzduší a ukázat na možné viníky. Někteří ale příliš nevěří, že auto přinese zlepšení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Imisní měřicí vůz zjišťoval 23. října na jednom ze šesti vybraných míst v Ostravě znečištění ovzduší

Imisní měřicí vůz zjišťoval 23. října na jednom ze šesti vybraných míst v Ostravě znečištění ovzduší | Zdroj: ČTK

„Dýchá se mi špatně už od minulého týdne. Je to tady pro nás zlé, když je člověk na průdušky,“ posteskla si dvaašedesátiletá paní Marie. Se zaujetím si prohlížela měřicí dodávku, která má na sobě vzory připomínající zářivě modrou oblohu.

Pod smogovou čepicí ale ostravská důchodkyně nevěřila, že jí nějaké auto pomůže se zhluboka nadechnout. „To je blbost. Myslím si, že oni dobře vědí, z čeho to je,“ tvrdí paní Marie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do speciálního měřícího vozu, který mapuje kvalitu ovzduší v Ostravě, můžete nahlédnout s reportérem Stanislavem Janalíkem

Na rozdíl od běžných dodávek v sobě speciální auto skrývá moderní laboratoř. „Když se otevře zadní prostor, máte možnost vidět všechny odběrové systémy a analyzátory ve voze,“ popisuje Lucie Helebrandová ze Zdravotního ústavu v Ostravě, když mě vpouští dovnitř.

Když se podívám za vás, tam jsou dvě obrovské nádoby, co je v nich? Laikovi to může připadat jako zrnka nebo možná jako krmení.

„To je silikagel, který slouží k odstraňování vlhkosti. Takové počasí, jako je dneska, s sebou nese i vlhkost a déšť, který by poškodil analyzátory. Vzduch se tak musí vlhkosti zbavovat,“ vysvětluje Lucie Helebrandová.

Imisní měřící vůz skrývá moderní laboratoř | Foto: ČTK

Tikot přístrojů připomíná tlukot srdce, kompresor pak nádech člověka...

„Natahuje vzduch z ovzduší dovnitř, tady jsou samozřejmě police, v kterých jsou jednotlivé analyzátory zastrčeny. Jsou tady baterie, které jsou asi hodinu schopny vůz zásobovat energií, aniž bychom byli připojeni. Pak se samozřejmě musíme připojit ke zdroji, ať už 220 nebo 382 voltů,“ dodává.

Mobilní stanice může vyjet třeba mezi rodinné domky, ve kterých se často topí kdečím.

„Postavit v Ostravě 40 stanic, to není reálné. Ten vůz může vyjet tam, kde je konkrétní problém, a na místě situaci zmapovat a přinést tu informaci lidem hned,“ vyzdvihuje výhody speciálního měřicího vozu Jiří Bílek z ostravského Zdravotního ústavu.

Ostravská radnice si mobilní laboratoř pronajala celkem na sto dní. Pokud se osvědčí, smlouvu prodlouží.

mta, Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme