Ostravští architekti pořádají netradiční happening v řece Ostravici

Nejdřív rychlé osvěžení, pár temp a pak raději pod proud hasičské hadice. Takto netradičně chce dnes skupinka Ostravanů z neziskového projektu Městské zásahy upozornit na špatnou kvalitu vody v řece Ostravici. Obzvlášť v parném létě totiž řeka v centru moravskoslezské metropole láká stále víc lidí, které od koupání neodradí ani zakalená voda nebo nevzhledná pěna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koryto řeky Ostravice v centru města Ostravy | Foto: F. Tichý

„Chodím s pejskem, ať se vykoupe, ale mě to tady zrovna neláká.“ V Ostravici by si Josef neosvěžil ani chodidla. To zbytek osazenstva na březích už je odvážnější. I když ani jim se voda nepozdává.

„Momentálně se mi třeba moc nelíbí. Mně vadí to bílé, co tam plave, ta pěna. To nevím, co to je,“ říká starší paní.

„Možná že je to tím, že je málo vody. Dopoledne je to ještě docela dobré, ale odpoledne, jak se tu koupou, tak se to zakalí a pak už je to vyloženě špinavé,“ dodává další návštěvník.

Vědí to hygienici i většina místních, Ostravice má do průzračné řeky hodně daleko a koupání je jen na vlastní nebezpečí. Přesto to dnes odpoledne desítka lidí riskne.

„Cílem je přitáhnout širokou veřejnost, ať se zajímá o město, ať ho nějak zušlechťujeme,“ říká architektka Vendula Šafářová.

Happening zorganizovala v rámci takzvaných Městských zásahů, které mají upozornit na problémová místa v Ostravě.

Do plavek půjde i s kolegy a kamarády přesně v 17 hodin a o zdraví se nebojí. Na blízku prý budou dobrovolní hasiči s plnou cisternou čisté vody.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme