Ostravští policejní technici slaví 50 let služby

Letos uplynulo přesně 50 let od chvíle, kdy ostravská policie zaměstnala prvního sběrače stop. Od té doby se kriminalistická technika rozvíjela velmi rychlým tempem a dnes můžeme bez obav tvrdit, že bez ní by spousta pachatelů nikdy nebyla potrestána. V žádných reportážích normálně nevystupují. Přesto jsou všude tam, kde se něco vážného stalo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vstup zakázán

vstup zakázán | Foto: Jan Rosenauer

Centrum Ostravy, Frýdlantské mosty, rok 1998. Kdyby kriminalisté s brašnou plnou měřidel nenašli všechny střepy, těžko by se podařilo zpětně sestrojit výbušný systém. Jeden z hlavních důkazů proti pachateli. Dodnes se na to vzpomíná.

„Tenkrát se stopy dělaly poměrně složitě. Dneska už máme vyspělejší techniku, takže všechno směřuje k tomu, aby práce na místě činu byla efektivnější a výsledky byly lepší,“ uvedl Tomáš Landsfeld, šéf ostravské policie. Dnes už by se podle něho postupovalo trochu jinak.

Jsem v království kriminalistů-techniků, kde každou chvíli prastarý telefon nepříjemně zadrnčí. Pojďme se podívat do jedné kriminalistické brašny. Normální smrtelník tohle nemůže. Copak tam asi technici vozí? Možná překvapíme ty, kteří čekají něco ze světa sci-fi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostravští policejní technici slaví 50 let služby

„Zejména je tu měřící a fotografická technika. Dále různé nářadí, svítilna… Základ je pořád stejný, ten se nemění,“ ukazuje technik na šroubovák nebo metr.

Přenesli jsme se na policejní křest speciální malé brožury, která tajemství kriminalistických milovníků titěrné mravenčí práce ukazuje. Třeba: víte, že první žena v této profesi se v Ostravě objevila až v roce 1993? Společně s první videokamerou a počítačem.

Je to skutečný dějepis, říká mi vysloužilý dlouholetý šéf tohoto oddělení Josef Kvapil. „Na techniku jsem nastoupil v roce 1968. Na celé skupině jsme měli tři fotoaparáty na kinofilm. Čísla, kterými se označují stopy, jsme si vždycky vyráběli sami,“ vzpomíná Josef Kvapil.

Dnes vyjíždí policejní specialisté s brašnami 9000krát ročně. Netají se tím, že rádi sledují detektivní seriály – od Dobrodružství kriminalistiky přes radu Vacátka až po současné kriminálky s detailními pohledy pod policejní mikroskopy.

„Žádné místo činu není identické. Objevování a získávání stopa a materiálu je vzrušující. Mohu udělat něco proto, aby bylo dosaženo jakéhosi výsledku,“ svěřil se policejní technik.

Během 50 let fungování ostravských kriminalistických techniků se jedna věc vůbec nezměnila. Jsou to lidé v pozadí, jsou to z filmu dobře známí „kluci z laborky“. Všichni kolem v uniformách ovšem o nich vždy mluví s respektem.


Zvětšit mapu: PČR – Městské ředitelství Ostrava

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme