Ostravští radní zakázali podomní prodej a zpřísnili podmínky pro stánkaře

Ostravští radní zakázali podomní a pochůzkový prodej ve městě. Nově na dveře obyvatel nesmějí klepat a nabízet zboží či služby neodbytní dealeři. A nemohou lidi zastavovat ani na ulici. Výjimkou jsou ale například ti, kteří vybírají peníze na charitativní sbírky. Kdo zákaz poruší, hrozí mu pokuta. Nový tržní řád navíc zpřísňuje pravidla pro provozování stánků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice a magistrát v Ostravě | Foto: Filip Jandourek

„Já ve městě u stánku nakupuji většinou květiny, případně ovoce, pokud není zima a nemrzne,“ říká jedna ze zákaznic a odnáší si nařezané větvičky jehněd. Několik stánků na centrálním náměstí ale nabízí hodně různorodé zboží.

„Dámy a pánové, dneska máme totální výprodej! Cokoli uvidíte na těchto stolech, akce 12 korunek! Oboustranné lepicí pásky, dokonce protiskluzové podložky, žiletky,“ vyvolává mladá trhovnice Barča, kterou je slyšet zdaleka. Tomu, že by musela místo v samém centru Ostravy opustit, nechce ani věřit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nový tržní řád v Ostravě se zajímala redaktorka Iva Havlíčková

„To je blbost, protože lidi jsou rádi, že za tak malou cenu můžou něco koupit,“ komentuje rozhodnutí radních.

Jenže nový tržní řád městu umožní, aby nevzhledné stánky zmizely, i když jsou na soukromém pozemku.

„Určitě stanoviště prodejních míst, kapacitu, prodejní dobu a sortiment prodávaného zboží. To znamená, v tuto chvíli má město vlastně palec na tom, kde takovéto stánky budou vůbec umístěny,“ vysvětluje náměstek ostravského primátora Tomáš Petřík z ODS.

Podomní prodejci zazvoní u každých dveří | Foto: Vladan Dokoupil

Město má teď podle jeho slov páku i na pouliční prodavače a neodbytné podomní prodejce.

„Celá řada občanů si stěžovala na - řekl bych - agresivní postup leckterých prodejců, netvrdím, že všech. Na základě toho jsme se rozhodli takovýmto způsobem regulovat podomní prodej s tím, že taková regulace je standardní ve většině krajských a i dalších měst České republiky,“ dodává náměstek Petřík.

Sbalit kufry by tito prodejci měli do čtrnácti dnů, kdy začne nový tržní řád platit.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme