Ostravští umělci převlečení za batmany protestovali proti vzniku městské galerie

Příští týden budou zastupitelé Ostravy schvalovat peníze na vznik nové městské galerie. Fungovat má v nedávno přestavěném plynojemu v Dolní oblasti Vítkovic a později také v Trojhalí v centru. Proti se ale postavili někteří umělci a lidé z Občanského sdružení Kunsthalle a vydali se na radnici vyjádřit svůj názor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice a magistrát v Ostravě | Foto: Filip Jandourek

„Já se nebudu vyjadřovat, protože dnes to je tichý protest,“ řekla místopředsedkyně sdružení Kunsthalle Ilona Rozehnalová. Desítka lidí v maskách batmana postávala před vstupem do zasedací síně magistrátu a kolemjdoucím rozdávali letáky. Tichý protest občas narušil jen pes malíře Jiřího Surůvky

Skupina zamaskovaných umělců čekala, až do zasedací síně projde vedení města a přípravný tým nové galerie, pak plánovali tichý protest ukončit.

„Batman zachraňuje Gotham City čili město hříchu před zločinci. Dvacet let usilujeme o zřízení městské galerie a na radnici to dobře vědí. Ale stejně nás zase obešli, vynechali a upekli takového kočkopsa,“ vysvětluje malíř Jiří Surůvka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Iva Havlíčková natočila před ostravským magistrátem reportáž o tichém protestu umělců proti plánované městské galerii

Sdružení Kunsthalle dlouhou dobu s městem na přípravě galerie spolupracovalo, jenže pak se jejich představy rozešly. „Materiál není kvalitně vypracovaný. Ještě nebyl zvolen umělecký šéf a už je tady výstavní program. Na tu velkou částku 10 milionů korun ročně, které město na galerii bude dávat, by měl být mnohonásobně kvalitnější,“ dodává další výhrady Ilona Rozehnalová.

Město si ale za svou představou stojí. „Sdružení Kunsthalle dlouhá léta usilovalo o to, aby začala fungovat městská galerie, a v tuto chvíli dělá všechno proto, aby nevznikla,“ řekla náměstkyně ostravského primátora Simona Piperková z ČSSD a dodává:

„Ta cesta, kterou můžeme nazvat víceméně dočasnou, protože spočívá v poskytnutí víceletého grantu, je šancí, aby se ukázalo, jestli je opravdu Ostrava schopna zajistit fungování městské galerie.“

Skupina umělců se chce na radnici vrátit i příští týden a možná si vezme opět na pomoc malířova psa. „Čekal jsem, že je kromě štěkotu bude i chytat za kaťata. Ještě na ně byl hodný,“ řekl majitel psa Jiří Surůvka.

Jednání zastupitelů, kteří budou rozhodovat o penězích pro galerii, je naplánováno na středu.

Iva Havlíčková, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme