Ostravští vědci vylepšují nanočástice. Čistí vzduch od smogu

Ostravští vědci našli zbraň proti smogu a bakteriím. "Prášek" obsahující nanočástice se na světle mění v účinnou ochranu před nečistotami v obzduší nebo ve vodě. Vědci se ho snaží ještě zdokonalit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znečištěné ovzduší (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Na objevu pracuje vědec Jonáš Tokarský z Vysoké školy báňské v Ostravě.

„Prášek funguje tak, že pokud na něj posvítí světlo a pokud máme k dispozici vodu, která je vždycky ve vzduchu ve formě vlhkosti, tak každá molekula, která se dostane na povrch prášku, se rozloží na menší fragmenty. A to je to, čemu my říkáme samočisticí schopnost,“ vysvětlil Tokarský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostravští vědci vymysleli zbraň proti smogu a bakteriím. Prášek, který připomíná mouku, se na světle mění v zabijáka všech nečistot v ovzduší nebo ve vodě. Víc v reportáži Stanislava Janalíka

Nanočástice, na kterých ostravští vědci pracují, dnes končí v barvách, omítkách, cihlách nebo ve vodě. Vždy má za úkol pohltit veškeré nečistoty a bakterie. Ostravští vědci ale pracují na vylepšení tak, aby objev mohl čistit i ovzduší.

Nikola Bojčev, Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme