Ostravští vězni párají na charitu 'značky' z oblečení

Kdybychom měli spočítat, kolik tun oblečení zmizelo z českých tržnic po celních kontrolách, asi bychom došli k hodně velkému číslu. Otázkou je, co se s plnými igelitovými pytli děje dál. Proč by měly končit ve spalovnách, když někdo na opačné straně republiky přijde úplně o všechno? Hledání nového života padělaných riflí a bund nás zavede za zdi ostravské věznice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězni v nové dílně odstraňují loga z padělaných oděvů

Vězni v nové dílně odstraňují loga z padělaných oděvů | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Ponurá chodba, všude mříže a zámky – asi nikdo by tu nehledal párací dílnu. Ani jsem nepočítal, za kolika zamčenými dveřmi je ve věznici v Ostravě–Heřmanicích stůl, židle, lampa a hlavně nůžky. Škoda, že slovo švadlenka není v češtině i v mužském rodě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostravští vězni párají oblečení

„Odstřiháváme motiv zajíce. Musí pryč,“ vysvětluje jeden z vězňů s tím, že práci mají rozdělenou. „Motivy a nápisy odstřihnu a kolega je poté začistí,“ popisuje.

Šití a párání vězně baví

Je to jednoduché. Celníci vysypou ve věznici pytle se zabavenými padělky a odsouzení z nich odstřihují motivy, nápisy a loga firem – jednoduše všechno, čím pokoutní výrobci oklamali zákazníky. Hromady kalhot, svetrů, mikin a všeho možného pak zamíří do pohotovostních skladů k hasičům.

Martin Knitl v dílně s vězni, kteří pracují se zabaveným oblečením | Foto: Martin Knitl

„Alespoň můžeme odčinit, co jsme provedli, a udělat něco dobrého pro společnost,“ domnívá se Petr Albrecht, který skončil za mřížemi kvůli výrobě a prodeji drog. Podle svých slov je rád, že může pracovat. S nůžkami v ruce nad hromádkou vystříhaných kapes s padělanými logy firem prý hledá jiný život.

„Pracuji v dílně už delší dobu. Navíc jsem se podílel i na rekonstrukci dílny, a tak jsem u šití zůstal,“ zmiňuje. „Tady máme vzory stehů,“ ukazuje Petr Albrecht, který si uvědomuje, že patří do elitního týmu.

Celníci slibují další zabavené oblečení

Kromě Mírova se zatím v žádné jiné věznici u nás z padělků normální rifle nedělají. Natož aby mohly dál sloužit třeba těm, kterým po povodních nezbude ani vlastní oblečení. „Chlapy práce baví,“ krčí rameny zástupce ředitele věznice Petr Čejka. „Mají alespoň nějaké vytržení ze stereotypu. Nemáme problém ani s nedostatkem zájemců,“ dodává.

Na odsouzené muže ve zbrusu nové párací dílně se přišlo podívat mnoho jiných mužů v uniformách. Byl mezi nimi i šéf ostravských celníků Petr Skudrzyk. „Cíl je jasný. Je lepší, když toto zboží skončí u lidí, kteří ho potřebují, než v peci,“ domnívá se.

Celníci slibují vězňům další oblečení k párání, které bude použito k humanitárním účelům (ilustrační foto) | Foto: Celní správa ČR

„Použití oděvů upravuje takzvaný protipirátský zákon, který upravuje souhlas majitele ochranné známky, otázku zdravotní závadnosti a podobně,“ zdůrazňuje Petr Skudrzyk.

Hasiči si pochvalují, že oblečením naplní své nouzové sklady, vždy jeden v každém okrese. Postupně dostanou 6 tisíc kompletních sad pro malé, vysoké, silnější i hubené. Celníci ujišťují, že materiálu bude dost. „Ovšem ne každé zboží, které zajistíme, se dá použít,“ upozorňuje na závěr Petr Skudrzyk.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme