Ostravští zastupitelé rozhodnou o prodeji části opravny tramvají a trolejbusů Ekova Electric

Ostravští zastupitelé dnes rozhodnou o prodeji části opravny tramvají a trolejbusů Ekova Electric. Dceřiná společnost Dopravního podniku Ostrava si na trhu oproti svým konkurentů nevede zrovna nejlépe, ostravský magistrát proto nabídl dvoutřetinový podíl k prodeji. Zájemce je jediný, sdružení podniků Škoda Transportation a Krnovské opravny a strojírny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédské tramvaje Ekova čeká v Ostravě modernizace | Foto: PAM market s.r.o.

Kvůli nejisté budoucnosti podniku se řada lidí začíná bát o práci. „Já dělám elektromechaničku, čtyři roky do důchodu. Dneska už by mě do práce nikdo nevzal, a to víte, že je to obrovská nejistota,“ říká zaměstnankyně Olga.

Oživit podnik by mohl pomoci nový partner. Město proto nabídlo část Ekovy k prodeji silnější společnosti, která by ji měla podržet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ze zaměstnanci Ekovy, odbory i s primátorem Ostravy mluvila o chystaném prodeji podílu v podniku redaktorka Jana Jeckelová.

Podle primátora Ostravy Petra Kajnara by měl strategický partner otevřít podniku trhy a přivést mu do vlastnictví také nějaký hotový produkt.

„My můžeme takhle existovat, určitě několik let, ale bylo by lepší, kdybychom našli partnera, který by to dokázal rozvinout,“ vysvětluje primátor Ostravy Petr Kajnar z ČSSD.

Privatizaci od začátku kritizují odboráři ostravského dopravního podniku. Teď se obrátili na policii. Nelíbí se jim, že hodnota Ekovy podezřele klesla.

„Měla původní hodnotu 500 milionů korun, byla po dvouleté činnosti ohodnocena na 300 milionů korun, o 200 milionů méně. Takže z toho důvodu jsme se rozhodli podat podnět k prošetření,“ říká šéf odborářů Ivo Protivínský.

O většinový podíl na Ekově projevilo sdružení podniků Škoda Transportation a Krnovské opravny a strojírny, které za dvoutřetinový podíl nabídlo 130 milionů korun.

Rada města však jejich nabídku ke schválení zastupitelstvu, které se sejde právě dnes, nedoporučila.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme