Osud plzeňské hvězdárny je nejistý, o její existenci rozhodne nové vedení města

Hvězdárna vyučuje a pozoruje nebe dalekohledem, Techmania promítá vesmír na umělou oblohu a hravou formou popisuje přírodní zákony. Pro dvě tematicky podobné organizace ale není v Plzni místo. Město s hvězdárnou do budoucna nepočítá a jako řešení vidí spojení obou institucí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Planeta WASP-12b krouží v těsné blízkosti své mateřské hvězdy

Planeta WASP-12b krouží v těsné blízkosti své mateřské hvězdy | Foto: NASA/JPL-Caltech

Jak plzeňská městská hvězdárna, tak nové 3D planetárium v Techmanii se zaměřují na oblohu a vesmír.

„Děláme přednáškovou činnost jak pro školy, tak pro dospělé. Děláme i astronomická pozorování a odbornou činnost,“ říká šéf hvězdárny Lumír Honzík.

Nechceme se poměřovat, děláme to jinak, vysvětlil na druhou stranu Vlastimil Volák, ředitel Techmanie, která získala evropskou dotaci a otevřela první 3D planetárium v Česku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O spor mezi hvězdárnou a Techmanií se zajímal Lukáš Milota

„Témata začínají u hvězd a pokračují přes témata, která s hvězdami vůbec nesouvisejí, třeba podmořský svět nebo lidské tělo,“ podotýká Volák.

I když jsou od sebe obě vesmírné instituce vzdálené asi kilometr, nespolupracují. Rozpaky z plzeňské dvojkolejnosti má i Jiří Dušek, donedávna šéf Asociace hvězdáren a planetárií a šéf brněnské hvězdárny.

„Plzeň při vší úctě není tak veliké město, aby mohlo provozovat dvě planetária. Vzhledem k tomu, že v Techmanii je moderní špičkové planetárium světové úrovně, tak se situace v podstatě sama vyřešila,“ míní Dušek.

Techmanii se v minulosti zavázalo finančně podporovat také město. „Do letošního roku to bylo ve výši 5 milionů korun, od nového roku je to částka 10 milionů korun,“ popisuje situaci náměstek primátora Martin Zrzavecký z ČSSD a dodává:

„Oproti tomu výdaje spojené s naším planetáriem jsou někde na úrovni 3 milionů korun. V budoucích letech s nimi nepočítáme. To znamená, že by mělo dojít ke zrušení této organizace.“

S tím ale šéf hvězdárny Lumír Honzík nesouhlasí. Podle Zrzaveckého by se ale měl Honzík a jeho kolegové z hvězdárny přidružit k Techmanii. Jako možné řešení to vidí také šéf Asociace hvězdáren Jiří Dušek.

Techmania Science Center Plzeň | Foto: Techmania Science Center

„Jediná rozumná cesta je, že se obě organizace dohodnou a začnou spolupracovat i za cenu sloučení,“ myslí si Dušek.

Spolupráci se Techmanie sice nebrání, ale na spojení s hvězdárnou jako příspěvkovou organizací města už je podle šéfa Techmanie Vlastimila Voláka pozdě.

„Jestli bychom měli začlenit příspěvkovku k nám, tak si myslím, že je to nereálné. Tato diskuze probíhala dva roky zpátky. Pozice města a příspěvkovky byla, že příspěvkovka zůstane zachována a že se bude věnovat pozorovací činnosti,“ vysvětluje Volák.

Příští rok má ještě hvězdárna peníze od města jisté. O její další existenci by mělo rozhodnout nové vedení města, které vzejde za necelý rok z komunálních voleb. „Budeme hledat cesty, jak najít rozumný smír,“ dodává Martin Zrzavecký z ČSSD.

Lukáš Milota, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme