Osud turistických lodí na Labi je nejistý

Na plavbu na dolním Labi na Litoměřicku a Ústecku si výletníci mohou vyjet už pět let. Labská paroplavební společnost, která k tomu účelu sdružila polabská města a obce, je ale v ohrožení. Po několika špatných letech to s ní nevypadá zrovna růžově. Jízdní řády lodí zatím nejsou stanovené, i když sezona začne už za několik týdnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní přístav Vaňov

Vodní přístav Vaňov | Foto: Ladislav Bába

Za těch pět let se tady o lodní dopravě ví. Potvrdilo to i několik dotázaných, třeba Marcela Trejbalová nebo Petr Suchomel, kteří plavbu vyzkoušeli:

„Neřekl bych, že by se hodila na běžnou dopravu, ale na výlety je to krásná věc, hezký zážitek a mělo by to být nějak podporováno. I když na druhou stranu nejde o levnou věc, pro běžnou rodinu, aby si je často dopřála.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O plavbě na dolním Labi natáčel Miroslav Zimmer

„Ano, plula, bylo to příjemné. Mám malé děti, s těmi je to trochu dlouhé, ale když je zajímavý program, tak bych je vzala a vzala i známé.“

„Neplul jsem, ale rád bych to vyzkoušel," řekl Jaromír Klusák.

O účast v Labské paroplavební společnosti, která sdružuje obce a města k tomuto druhu dopravy, je ale stále menší zájem, především na trasách od Litoměřic proti proudu řeky směrem na Roudnici a Štětí.

Za některé obce to vyjádřil roudnický starosta Vladimír Urban z Unie pro Roudnici:

„Plavba k nám nahoru, kde jsou zastávky v Nučničkách, Roudnici, Štětí a Horních Počáplech, byla málo navštěvovaná, jezdili jen jedinci. A ekonomicky je to neúnosné. Pokud zůstaneme v Labské paroplavební, tak jen asi jako přispívající člen korunu za občana. Ale určitě ne, zvláště v současné situaci nemůžeme přispívat nějakou větší částkou."

Naopak o plavby obráceným směrem - tedy na Píšťanské jezero a na Ústí byl větší zájem, jak na to bude Labská paroplavební společnost společnost reagovat, ale není jasné. Čeká se na vyjádření města Ústí, říká předseda správní rady a krajský radní za ČSSD Jan Szántó.

„Budeme mít ještě v týdnu jednání s magistrátem o finanční spoluúčasti a pak svoláme ještě jednou správní radu, abychom definitivně postavili jízdní řád na letošní sezonu podle toho, kolik bude na ni peněz."

Každopádně, Litoměřice, které stály u zrodu osobní lodní dopravy na dolním Labi, chtějí plavby Porty Bohemiky zachovat i bez ohledu na to, zda a v jaké podobě bude Labská paroplavební fungovat.

O trasy na jezero v Píšťanech a do kaňonu Brány Čech byl i přes několik hubených let lodní dopravy stále zájem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme