Otázky nad maketou mostu. Výslech hlavního znalce v kauze Studénka trval několik hodin

Okresní soud v Novém Jičíně pokračuje v objasňování vlakového neštěstí ve Studénce. Mezinárodní vlak před pěti lety narazil do právě zřícené mostní konstrukce. Zemřelo osm lidí a další zhruba stovka se zranila. Bezmála pět hodin soud vyslýchal hlavního znalce. Je autorem klíčového posudku, na kterém stojí obžaloba proti desítce mužů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před začátkem jednání byla do soudní síně dopravena krabice, ve které se ukrývala maketa mostu ve Studénce | Zdroj: ČTK

Dlouhé hodiny listovali obhájci v klíčovém posudku a ukazovali na velký barevný model nedostavěného mostu. Často kroutili hlavou.

„Podle našeho názoru je znalecký posudek od samého začátku lidově řečeno na vodě. Lze si těžko představit, že by byl podkladem pro konečné rozhodnutí,“ vysvětlil zmocněnec firmy Eurovia Josef Zubek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proces sleduje redaktorka Jana Jeckelová

Znalec Jiří Studnička s palbou otázek počítal: „Vidíte, jak to vypadá. Znalec je tázán desetkrát na totéž a pak se mu vytýká, že tady řekl jiné slovo než tamhle. Já to beru profesionálně, oni ostatně taky. Na chodbě se se mnou baví mnohem příjemněji než tady v síni.“

I přes náročný výslech ale na svém posudku trvá a nemíní nic měnit. „Most je na zemi, něco se stalo, co se stát nemělo. Je to jako vždycky – hromadění drobných příčin. Potom dojde k tomu nejhoršímu,“ dodal.

Výslech klíčového znalce dnes bude v největší síni Okresního soudu v Novém Jičíně pokračovat.

Studénka - základní údaje o tragické železniční nehodě, která se stala 8. srpna 2008 | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme