Otrava metanolem je už i v Libereckém kraji. Muž pil tuzemák z večerky

Metylalkohol se objevil už i na severu Čech. První případ otravy zaznamenala policie v Libereckém kraji. V jilemnické nemocnici leží v umělém spánku 36letý muž. Jeho stav je stabilizovaný, ale velmi vážný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol neznámého původu představuje nebezpečí | Foto: Lucie Maňourová

Muž si zřejmě láhev tuzemáku zakoupil ve večerce v Lomnici nad Popelkou. Údajně byla opatřená kolkem. Po vypití několika panáků se mu udělalo špatně. Nejprve prý lékařskou pomoc odmítal. Do nemocnice ho dostala jeho manželka až po 24 hodinách. Přijat byl v úterý v devět hodin večer.

Lékaři z kontrolního odběru zjistili, že pacient má v sobě půl promile metylalkoholu. Prodělal akutní dialýzu a je v umělém spánku. Podle ředitele nemocnice Jiřího Kalenského mladého muže budou léčit pomocí fomepizolu. To je lék, který do České republiky přivezl přední norský toxikolog Erik Hovda.

Večerku v Lomnici nad Popelkou policisté už v šest hodin ráno zavřeli. Jsou tam i celníci a další státní orgány. Šetří, zda se tam kromě jedné závadné lahve nenacházejí i další. Pokud objeví nějaký pochybný alkohol, který je bez dokladů nebo má falešný kolek, vezmou vzorky. Celníci také zkoumají, kde obchodník tuto konkrétní láhev zakoupil.

Za posledních 24 hodin policisté preventivně zkontrolovali 664 provozoven, obchodů a stánků. Od vyhlášení bezpečnostních akcí hygienici, celníci, policisté, Česká obchodní inspekce, Státní zemědělská a potravinářská inspekce a další provedli přes šest tisíc kontrol, které ale neodhalily nebezpečný metanol. Na rozbory poslali celkem 23 vzorků.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme