Ovocnáři těžko shání brigádníky na sběr. Češi o práci v sadech nemají zájem

Ovocnáři v Česku si stěžují na nedostatek brigádníků na sklizně. O práci v ovocných sadech má zájem čím dál méně lidí. Bez pracovních agentur by se neobešlo ani družstvo Klapý na Litoměřicku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třešňové sady Svinčany - brigádníci

Třešňové sady Svinčany - brigádníci | Foto: Jitka Slezáková

„Tady v kraji nebo v okrese není žádná jiná práce, která by byla blízko mého bydliště. Ale mně nevadí ruční práce, radši než sedět někde za kasou, tak budu česat třešně,“ vysvětluje vysokoškolačka Zdeňka Husáková, proč si během léta přivydělává v ovocném sadu.

Své spolužáky tam rozhodně nepotkává a lidi, kteří by alespoň mluvili česky, také moc ne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ovocnáři mají problém sehnat brigádníky na sběr. Jaká je situace na Litoměřicku, zjišťovala Lucie Valášková

Podle vedoucího ovocnáře zemědělského družstva Klapý Vítězslava Houdka měli na sklizeň raných třešní celkem asi 22 lidí, z toho Čechů bylo minimum.

„Že by měli nezaměstnaní zájem česat, tak to nemají. Máme tady agentury, které nám zajišťují pracovníky, ovšem to jsou agentury z Bulharska, Rumunska a tak dále,“ říká Vítězslav Houdek.

Vydělat si sběrem ovoce se podle něj dá přitom docela dobře. „Platíme za načesané kilo třešní devět korun, takže schopný česáč zvládne za osm hodin načesat padesát šedesát, někteří dokonce i osmdesát kilo. Záleží na tom, jak je kdo pilný, ta fyzická práce pro některé lidi není,“ dodává vedoucí družstva.

Zemědělci by uvítali, kdyby se k nim brigádníci vraceli, a měli tak k dispozici zkušené lidi. A to proto, že právě například sklizeň třešní je nutné stihnout co nejdříve, aby úrodu nezničily deště.

Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme