Ovocnáři už sklízejí třešně, na Litoměřicku se ale z letošní úrody vůbec neradují

Výrazně menší úrodu třešní očekávají ovocnáři z některých míst republiky. Například na Litoměřicku už sklizeň začala a její výsledky zatím majitele sadů vůbec netěší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třešňový sad Zemědělského družstva Klapý | Foto: Lucie Valášková

Zemědělské družstvo Klapý odhaduje, že letos budou výnosy ze sklizně třešní až o polovinu nižší než obvykle.

„Je to pravděpodobně tím, že v době květu byly velice nízké teploty, bylo zamračeno, čili včely nelétaly. Opylování třešní bylo hodně špatné,“ vysvětluje vedoucí ovocnář družstva Vítězslav Houdek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Až o polovinu úrodu třešní očekávají ovocnáři z Litoměřicka. O důvody se zajímala reportérka Lucie Valášková

Navíc plody, které na stromech dozrály, jsou terčem útoků obrovských hejn špačků, proti kterým se bojuje jen těžko.

„Máme tady na to připravené plynové dělo, které je má zaplašit, ale někdy se to neděje. Prostě už si na to zvykli, klidně sedí i nad dělem,“ konstatuje Vítězslav Houdek.

„Myslím si, že se dostaneme tak na úroveň dvaceti tun, normálně sklízíme kolem padesáti až pětapadesáti tun,“ shrnuje očekávaný výsledek letošní sklizně.

I přesto, že bude úroda malá, si ovocnáři z Klapého nemohou dovolit zvýšit prodejní cenu třešní, a to kvůli konkurenci z jiných regionů. Podle Vítězslava Houska jsou ale třešně pouze jednou ze součástí produkce družstva.

„Máme zhruba 90 hektarů dalších ploch sadů. U dalších sadů, jako jsou jabloně, meruňky a tak dále, tam to dopadlo podstatně lépe,“ dodává Houdek.

Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme