Ovzduší na severu Moravy se mírně zlepšilo, prachu je však stále nad limit

Smogová situace se na řadě míst Česka zlepšila jen mírně. Prach v ovzduší trápí hlavně obyvatele z Moravskoslezského kraje, kde jsou na řadě míst překročeny imisní limity. Může za to i přetrvávající inverzní počasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostravské ovzduší ráno 30. ledna 2012 | Foto: F. Tichý

Podle údajů z Českého hydrometeorologického ústavu dnes ráno hodnoty polétavého prachu v ovzduší mírně klesly.

I tak ale řada měřících stanic v regionu hlásí překročení limitů. Například ve Věřňovicích naměřili kolem 106 mikrogramů na metr krychlový, což je dvojnásobek povoleného množství.

Přehrát

00:00 / 00:00

S aktuálními informacemi se do zpráv Radiožurnálu přihlásil z Ostravy reportér Stanislav Janalík

Už v noci na pondělí vyhlásil ČHMÚ pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko smogovou situaci a varuje i před možným vyhlášením signálu regulace, který by pro velké firmy v regionu znamenal omezení výroby.

Meteorologové žádají řidiče, aby auta pokud možno nechali doma. Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, ale i malé děti nebo senioři by měli omezit fyzickou zátěž a zbytečně nechodit ven.

Rozptylové podmínky jsou v posledních dnech zhoršené i v Ústeckém, v Královéhradeckém a Pardubickém kraji a také v hlavním městě.

„V průběhu noci se na území Prahy zvýšily koncentrace prašného aerosolu. Vyšší koncentrace byly naměřeny zejména v Karlíně, kde přesáhly hodnotu 110 mikrogramů na metr krychlový v hodinovém průměru," řekl Radiožurnálu Jan Macoun z ČHMÚ.

Lépe by se mělo dýchat ve čtvrtek, kdy se ochladí a také začne víc foukat. Hodnoty škodlivin ve vzduchu by podle meteorologů měly být už během pátku podlimitní a dobré rozptylové podmínky se následně udrží několik dní.

Martin Hromádka, Evelyna Kulíšková, Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme