Ovzduší v Moravskoslezském kraji se zlepšuje, meteorogolové odvolali smogovou situaci

Lidem v Moravskoslezském kraji se lépe dýchá. Meteorologové odpoledne odvolali smogovou situaci. Průměrné hodnoty polétavého prachu v ovzduší sice zůstávají nad povoleným limitem, situace se ale oproti předešlým dnům výrazně zlepšila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog | Zdroj: ČTK

Kvůli špatnému ovzduší lidé v posledních několika dnech vycházeli ven jen minimálně. Smog způsoboval především dýchací obtíže.

Místní po nadechnutí škrábalo v krku a slzely jim oči. Někteří otrlejší obyvatelé ale poukazovali na to, že už zažili i horší dny.

Meteorologové radili osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, seniorům a dětem omezit pobyt pod širým nebem. Dospělí se pak podle nich měli vyvarovat zvýšené fyzické zátěže, aby zbytečně nezvyšovali frekvenci dýchání.

Hodnoty v minulých dnech dosahovaly až 243 mikrogramů prachu na metr krychlový. Limit je přitom 50 mikrogramů.

Meteorologové nepředpokládají během dnešní noci významnější změnu celkové situace. Míra znečištění se tak stále bude pohybovat nad stanoveným limitem. Většina měřících stanic už ale hlásí pokles hodnot.

Moravskoslezský kraj má dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. Na jeho kvalitu má vliv doprava, průmysl i topení v domácnostech. Největší problémy bývají právě na podzim a v zimě. Podrobnější informace o kvalitě ovzduší lze získat na webu ČHMÚ.

Jak vzniká smog | Foto: Michal Jindra

Stanislav Janalík, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme