Pacienti z Liberce budou moci jezdit na menší operace do Turnova. Zkrátí se jim čekací doba

Chcete několik měsíců čekat, nebo půjde na operaci hned, ale v jiném městě? Takovou nabídku budou od nového roku dostávat někteří pacienti v liberecké nemocnici. Zdravotnické zařízení se od Nového roku sloučí s nemocnicí v Turnově a některé menší operace se mají dělat právě tam.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turnovská nemocnice

Turnovská nemocnice | Foto: Eva Malá | Zdroj: Český rozhlas

Do turnovské nemocnice se mají přesunout především malé ortopedické a chirurgické operace, na které se dnes v liberecké nemocnici čeká až čtyři měsíce.

V Turnově by se měli věnovat také operacím, jako je třeba podvázání žaludku obézních pacientů, které je časově náročné a v Liberci na něj není prostor.

Hlavním argumentem, proč se nechat operovat právě v Turnově, má být čas. Generální ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný zároveň slibuje i to, že operace by mohli provádět lékaři z Liberce, které pacienti znají a důvěřují jim.

„Našim pacientům velmi korektně říkáme, že mají na výběr za tři čtyři měsíce jít v Liberci na nějaký drobný zákrok, nebo že by mohli být operováni v řádech týdnů v turnovské nemocnici, klidně i našimi operatéry z Liberce. Také to možná bude i opačně. Necháme pacientům vybrat, aby pochopili, že i turnovská nemocnice je krásné zařízení, moderně vybavené, a věříme, že bude přirozený odklon těchto klientů do Turnova,“ vysvětluje Nečesaný.

Spojení nemocnic má pomoct Turnovu z problémů

Turnov hledal partnera pro svou nemocnici, která se dostala do ekonomických problémů. Z těchto námluv vyšla nakonec vítězně právě nemocnice v Liberci.

Ušetřit se má například na spojení některých provozů, které se ale přímo netýkají zdravotní péče. V Turnově se například ruší nemocniční prádelna a prát se bude v Liberci.

Sloučení nemocnic má umožnit udržet základní rozsah zdravotní péče a také lépe využít areály obou zařízení. Dohromady by se měly nakupovat taky léky a zdravotnický materiál, z Liberce se bude do Turnova dovážet i jídlo pro pacienty.

Ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný ale vyloučil, že by se do Turnova vrátila už zrušená oddělení, jako jsou třeba dětské oddělení nebo porodnice.

Tomáš Šácha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme