Pacientů s chřipkou v Královéhradeckém kraji přibývá, hygienici mluví o začínající epidemii

Počet nemocných chřipkou v Královéhradeckém kraji stoupá a podle hygieniků jde již o začínající chřipkovou epidemii. Nejhorší je situace na Jičínsku a Trutnovsku, nemocných nejvíce přibylo ve věkové skupině 6 až 14 let. Kvůli riziku šížení nákazy vyhlásily zákaz návštěv všechny oblastní nemocnice a například i hradecký domov důchodců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nachlazení (ilustrační foto)

Nachlazení (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos, David Castillo Dominici

K dnešnímu dni v kraji připadá na 100 tisíc obyvatel 1578 pacientů s akutními respiračními onemocněními, to znamená i včetně chřipky.

V celém Královéhradeckém kraji se eviduje 22 pacientů s takzvaným těžkým průběhem chřipkového onemocnění. To je stav, kdy například chřipku zkomplikuje zápal plic nebo jiné dýchací obtíže a kvůli nim musí lékaři takového pacienta obvykle připojit na dýchací přístroj.

V kraji už kvůli riziku šíření chřipkové nákazy vyhlásili zákaz návštěv v jičínské, trutnovské, rychnovské i náchodské nemocnici. Ode dneška se k nim přidala i Fakultní nemocnice Hradec Králové. V ní byly ještě včera uzavřené jen některé kliniky, ode dneška rozhodlo vedení uzavřít nemocnici pro návštěvy celou.

Už při prvních příznacích je lepší zůstat doma

Například v soukromé Česko-německé horské nemocnici ve Vrchlabí však platí zákaz jen na oddělení akutní péče a do Městské nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem mohou návštěvy zatím bez omezení.

Hygienici upozorňují, že dobré podmínky má nemoc tam, kde se lidé setkávají a jsou v kontaktu. Proto doporučují, aby lidé v případě, kdy na sobě už nemoc pociťují, zůstali doma a vyhnuli se námaze. Důležité je také hodně pít a mít dostatečný přísun vitaminů.

„Tato onemocnění se šíří přímým kontaktem, kapénkovou infekcí, a tudíž vlastně každý, kdo pocítí potíže, by se měl ihned v těch prvních fázích izolovat od ostatních. Tělo potřebuje klid. To znamená, je potřeba ulehnout, dát tělu čas a klid na to, aby se mohlo s imunitním systémem bránit. Dostatečně pít, tlumit horečku, pokud je vysoká, a odpočívat,“ uvedl ředitel krajské hygienické stanice Ivan Kučera.

Nachlazení vs chřipka | Foto: Michal Jindra

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme