Pacientů s chřipkou v Královéhradeckém kraji přibývá, hygienici mluví o začínající epidemii

Počet nemocných chřipkou v Královéhradeckém kraji stoupá a podle hygieniků jde již o začínající chřipkovou epidemii. Nejhorší je situace na Jičínsku a Trutnovsku, nemocných nejvíce přibylo ve věkové skupině 6 až 14 let. Kvůli riziku šížení nákazy vyhlásily zákaz návštěv všechny oblastní nemocnice a například i hradecký domov důchodců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nachlazení (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos, David Castillo Dominici

K dnešnímu dni v kraji připadá na 100 tisíc obyvatel 1578 pacientů s akutními respiračními onemocněními, to znamená i včetně chřipky.

V celém Královéhradeckém kraji se eviduje 22 pacientů s takzvaným těžkým průběhem chřipkového onemocnění. To je stav, kdy například chřipku zkomplikuje zápal plic nebo jiné dýchací obtíže a kvůli nim musí lékaři takového pacienta obvykle připojit na dýchací přístroj.

V kraji už kvůli riziku šíření chřipkové nákazy vyhlásili zákaz návštěv v jičínské, trutnovské, rychnovské i náchodské nemocnici. Ode dneška se k nim přidala i Fakultní nemocnice Hradec Králové. V ní byly ještě včera uzavřené jen některé kliniky, ode dneška rozhodlo vedení uzavřít nemocnici pro návštěvy celou.

Už při prvních příznacích je lepší zůstat doma

Například v soukromé Česko-německé horské nemocnici ve Vrchlabí však platí zákaz jen na oddělení akutní péče a do Městské nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem mohou návštěvy zatím bez omezení.

Hygienici upozorňují, že dobré podmínky má nemoc tam, kde se lidé setkávají a jsou v kontaktu. Proto doporučují, aby lidé v případě, kdy na sobě už nemoc pociťují, zůstali doma a vyhnuli se námaze. Důležité je také hodně pít a mít dostatečný přísun vitaminů.

„Tato onemocnění se šíří přímým kontaktem, kapénkovou infekcí, a tudíž vlastně každý, kdo pocítí potíže, by se měl ihned v těch prvních fázích izolovat od ostatních. Tělo potřebuje klid. To znamená, je potřeba ulehnout, dát tělu čas a klid na to, aby se mohlo s imunitním systémem bránit. Dostatečně pít, tlumit horečku, pokud je vysoká, a odpočívat,“ uvedl ředitel krajské hygienické stanice Ivan Kučera.

Nachlazení vs chřipka | Foto: Michal Jindra

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme