Padající sníh ze střech vás může stát zdraví. Když ho neodklidíte, tak i vězení

Víkendové mrazy jsou za námi a nový týden podle meteorologů přinese oblevu. Plusové hodnoty ale znamenají i některá rizika. Vlivem oteplení například povolují sněhové závěje na střechách domů a sníh, led nebo dokonce ostré rampouchy tak mohou pádem z výšky způsobit chodcům vážná zranění. Zodpovědnost přitom leží na majitelích domů. A pozor! Pokud se o své zaváté střechy nepostaráte, riskujete i vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Padající sníh. Ilustrační foto.

Padající sníh. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„Dobrý den, můžu se vás zeptat, jestli nemáte strach že teď spadne ze střechy nějaký sníh, jak to tady taje?," ptá se reportérka.

„Ani ne. Babička jo," odpovídá mladá žena.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nástrahách zasněžených střech, ale i o způsobu odklízení sněhu mluvily ve své reportáži Evelyna Kulíšková

„Já už jsme to říkala, že může. Já jsem říkala, ať jdeme trošku dál a teď se dívám, že dítě jde nejvíc u baráku. A hele, támhle i čouhá ten sníh. Takže, když se takto kouknete, no, pojďte dál," zahání zpod okapu dceru s malým vnoučkem starostlivá babička.

Padající sníh jí sice nikdy neublížil, prý ale právě proto, že si dává dobrý pozor. Žádná zranění po pádu sněhu nebo ledu ze střech letos zatím nehlásí ani pražští záchranáři. Loni ale podle mluvčí Jiřiny Ernestové k několika případům vyjížděli:

„Dochází většinou k vážným úrazům jednak hlavy a následně i končetin a páteře. Jsou to nebezpečné zdravotní stavy. Vážné úrazy jsou také od rampouchů. Samozřejmě takový rampouch, který spadne a opět je velký, masivní a padá z velké výšky, může velmi vážně poranit především hlavu," varuje Ernestová, podle které je jedinou prevencí prostorám pod střechami se prostě vyhýbat.

Padající sníh | Foto: Tomáš Adamec

To ale není dost dobře možné ve frekventovaných ulicích, kde pak může při uhýbání z chodníku například maminku s kočárkem smést auto.

Odpovědnost majitelů

Na řadě jsou proto majitelé domů. Právě oni totiž zodpovídají za to, že sníh a led z jejich střech nikoho neohrozí, připomněla mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová:

„Odpovědnost za úklid střech není na magistrátu hlavního města Prahy, případně na radnicích, nýbrž na jednotlivých majitelích objektů."

A i přesto, že jde o výškové a nebezpečné práce, majitelům s nimi nepomohou hasiči. Ti zasahují pouze v případech ohrožení. Standardně jsou tedy v nabídce soukromé firmy, anebo vlastní aktivita, vysvětlila mluvčí hasičů Pavlína Adamcová a přidala i několik praktických rad:

„Dobré je sníh odstraňovat rovnoměrně, nenahrnovat ho na jedno místo. Ze sedlových střech odstraňovat sníh symetricky z obou střešních ploch, a to nejlépe současně. Je potřeba také dávat pozor při shazování sněhu ze střech do okolí, aby zbytečně nedošlo ke zranění chodců či přihlížejících nebo ke škodám na majetku."

Zasněžené střechy na Novém Světě na Hradčanech | Foto: Miroslav Švec

Jak ale mluvčí vzápětí dodala, vlastnoruční odklízení sněhu ze střech vzhledem k nebezpečí pádu spíše nedoporučuje:

„Málo kdo se umí zajistit na té střeše. Samozřejmě, že jsou lidé šikovní, přivážou se za pás ke komínu, střechu si odklidí. Ale pokud jsem majitelem domu, tak určitě bych si raději zavolala soukromou firmu. Na internetu na výškových pracích je těch firem opravdu dost."

Za odklizení sněhu a ledu tak zaplatíte zpravidla několik tisíc korun. V případě, že byste ale tuto povinnost zanedbali a někdo by v důsledku toho utrpěl škodu na majetku nebo dokonce zranění, riskujete pokutu a za ublížení na zdraví ze zanedbání dokonce hrozí i vězení.

mkp, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme