Památkáři budou kontrolovat hroby na pražských hřbitovech. Vlastníky zanedbaných hrobů chtějí pokutovat

Pražské hřbitovy jsou plné kulturních památek, o které se nikdo nestará. Například historické náhrobky známých osobností často chátrají. Památkáři proto chtějí hřbitovy zkontrolovat. A to ve spolupráci s novým šéfem jejich správy, kterého vedení Prahy právě dnes vybere.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olšanské hřbitovy v Praze 10 | Foto: Khalil Baalbaki

Hřbitov na pražských Olšanech není jenom 330 let starý, ale také největší v Praze. Je tu skoro šest tisíc hrobek a 57 tisíc hrobů. A některé z nich jsou kulturními památkami.

„Určité části ohradní zdi, ale hlavně náhrobky kolem ohradních zdí jsou v dezolátním stavu,“ upozorňuje ředitel památkového odboru hlavního města Jiří Skalický.

Památkáři by teď chtěli ve spolupráci s novým ředitelem Správy pražských hřbitovů zanedbané kaple, hrobky a hroby zkontrolovat.

„A v podstatě upozornit vlastníka na to, je potřeba s touto neutěšenou situací něco dělat, případně bychom zahájili řízení,“ říká Skalický.

Olšanské hřbitovy jsou celé kulturní památkou, a když jimi procházíte, narazíte například na díla Jana Kotěry, Josefa Gočára nebo Františka Bílka. Pokuta za neudržování kulturní památky se může pohybovat v řádech desetitisíců korun.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme