Památkáři žádají změnu nevyhovujícího zákona, málo chrání chátrající historické domy v centru Prahy

Podle úředníků magistrátu pomůže neudržované historické domy v Praze zachránit jen změna památkového zákona z roku 1987. Chátrajících budov jsou v české metropoli desítky. Jejich majitelé je většinou nechávají znehodnotit, aby místo nich mohli na lukrativních parcelách postavit nové objekty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nádraží Vyšehrad, Praha | Foto: Eva Odstrčilová

„Paláce, před kterými stojíme, jsou příkladem jednoho z nejdrastičtějších selhání památkové péče v Praze,“ říká člen Klubu za Starou Prahu Jakub Bachtík, když prochází centrem, které je pod ochranou UNESCO a míjí paláce v Rytířské ulici.

„Jsou to paláce, které byly ještě do roku 2005 dokonale dochované,“ připomíná.

O pár desítek metrů dál stojí dům Na Kocandě. Kulturní památka na rohu Kaprovy a Křížovnické ulice. Jeho majitel - společnost Stars Invest - ho nechal tak zchátrat, že z něj začaly před pár měsíci odpadávat kusy fasády a kamenné římsy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chátrajících domech v centru Prahy natáčela redaktorka Michaela Vetešková

Památkáři hlavního města už dříve společnosti udělili pokutu 250 tisíc korun a nařídili dům zabezpečit.

Tentokrát majitel pokutu zatím nedostal, dům na vlastní náklady zabezpečil. Další možnosti, jak kulturní památku zachránit, vyjmenovává radní pro kulturu Václav Novotný z TOP 09:

„Druhá možnost je přes stavební úřad městských částí, který může na své náklady odstranit havarijní stav a potom se soudně domáhat po majiteli takto vynaložených prostředků.“

Nejkrajnějším řešením je dům vyvlastnit, což se ještě v České republice nestalo.

Na území Karlových Varů se nacházejí neznámé památky. U mnoha se ani neví, kdo je vlastní

Číst článek

Víc ale úředníci magistrátu pro záchranu chátrajících domů udělat nemohou, říká ředitel památkového odboru hlavního města Jiří Skalický:

„Je to otázka toho, jak je nastaven památkový zákon. My se v tuto chvíli snažíme vše řešit v rámci našich zákonných možností.“

A dodává, že nastal čas na změnu památkového zákona, který platí od roku 1987.

„To je spíše otázka na legislativní radu vlády. Na lidi, kteří tam sedí už desetiletí. Ti stále mají jeden ortodoxní přístup k určitému řešení v oblasti správního práva nebo v oblasti stavebního. Tam já vidím jádro pudla,“ vysvětluje Skalický.

Podle něj je chybou, že stát prodává kulturní památky soukromým vlastníkům, kteří nejsou schopni garantovat památkovou obnovu domu i jeho dalšího využití.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme