Památkově chráněná jatka v centru Ostravy mají velkou šanci na záchranu

Po téměř 20 letech se rýsuje velká šance na záchranu jedné z nejvýraznějších památek v Ostravě - bývalých jatek u Stodolní ulice. Primátor města Petr Kajnar z ČSSD se poprvé sešel u jednoho stolu se zástupci společnosti Bauhaus, které zchátralý objekt patří. Jedná se hlavně o ceně a způsobu možného prodeje zpět do městského majetku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město Ostrava | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Neradostný příběh bývalých jatek se píše už téměř 20 let. Centrální ostravský obvod památku prodal Bauhausu v roce 1994 i s pozemkem, na kterém teď hypermarket stojí. Ve smlouvě ale nebyla ani zmínka o tom, za jakých podmínek by se o památku mělo pečovat.

„Podívejte, jak vypadá to centrum. Myslím, že by s tím šlo něco dělat,“ říká jedna občanka. Podobné názory uslyšíte v Ostravě nejčastěji. Jatka musí přežít, protože takových památek má Ostrava jako šafránu. Proto je velkou nadějí, že si konečně sedli k jednomu stolu primátor Petr Kajnar z ČSSD a zástupce Bauhausu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osudu ostravských jatek mluvil Martin Knitl

Jedná se hlavně o ceně a způsobu možného prodeje zpět do městského majetku. I když ještě nepadlo žádné rozhodnutí, celý areál, to znamená jatka včetně sousední prodejny, by mohl stát až 140 milionů korun.

Primátor Kajnar potvrdil, že levnějším a přijatelnějším řešením pro město by mohlo být rozdělení na dvě části.

„Myslím si, že zastupitelstvo si to také uvědomí. A že pokud bude cena rozumná, mohli bychom to koupit. Pokud dojde k rozdělení prodeji. Představa, že by město koupilo celý areál, je podle mě málo reálná. Protože cena bude násobně vyšší a neumím si představit, co bychom dělali s vlastní prodejnou.“

Bývalá jatka z druhé poloviny 19.století mají velkou architektonickou hodnotu a nejen proto budeme dále sledovat, zda je zub času nakonec opravdu neudolá.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme