Památkově chráněná jatka v centru Ostravy mají velkou šanci na záchranu

Po téměř 20 letech se rýsuje velká šance na záchranu jedné z nejvýraznějších památek v Ostravě - bývalých jatek u Stodolní ulice. Primátor města Petr Kajnar z ČSSD se poprvé sešel u jednoho stolu se zástupci společnosti Bauhaus, které zchátralý objekt patří. Jedná se hlavně o ceně a způsobu možného prodeje zpět do městského majetku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město Ostrava | Foto: Khalil Baalbaki

Neradostný příběh bývalých jatek se píše už téměř 20 let. Centrální ostravský obvod památku prodal Bauhausu v roce 1994 i s pozemkem, na kterém teď hypermarket stojí. Ve smlouvě ale nebyla ani zmínka o tom, za jakých podmínek by se o památku mělo pečovat.

„Podívejte, jak vypadá to centrum. Myslím, že by s tím šlo něco dělat,“ říká jedna občanka. Podobné názory uslyšíte v Ostravě nejčastěji. Jatka musí přežít, protože takových památek má Ostrava jako šafránu. Proto je velkou nadějí, že si konečně sedli k jednomu stolu primátor Petr Kajnar z ČSSD a zástupce Bauhausu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osudu ostravských jatek mluvil Martin Knitl

Jedná se hlavně o ceně a způsobu možného prodeje zpět do městského majetku. I když ještě nepadlo žádné rozhodnutí, celý areál, to znamená jatka včetně sousední prodejny, by mohl stát až 140 milionů korun.

Primátor Kajnar potvrdil, že levnějším a přijatelnějším řešením pro město by mohlo být rozdělení na dvě části.

„Myslím si, že zastupitelstvo si to také uvědomí. A že pokud bude cena rozumná, mohli bychom to koupit. Pokud dojde k rozdělení prodeji. Představa, že by město koupilo celý areál, je podle mě málo reálná. Protože cena bude násobně vyšší a neumím si představit, co bychom dělali s vlastní prodejnou.“

Bývalá jatka z druhé poloviny 19.století mají velkou architektonickou hodnotu a nejen proto budeme dále sledovat, zda je zub času nakonec opravdu neudolá.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme