Památky spravované firmou ABL se vrací Praze v žalostném stavu
Praha po čtyřech letech získala zpět do své správy historické věže a další památky, které měla pronajaté někdejší bezpečnostní agentura Víta Bárty ABL, dnes M2C patřící jeho bratrovi. Z velkolepých plánů, které měly pamětihodnostem vdechnout nový život a přivést do nich více turistů, ale sešlo. Navíc se svěřené budovy městu vrací v zoufalém stavu a jejich oprava si vyžádá i několikatýdenní uzavření.
Firma ABL, později přejmenovaná na Mark 2 Corporation, získala před čtyřmi lety celkem sedm objektů. Mezi nimi například Petřínskou věž nebo Prašnou bránu. Způsob pronájmu se tehdy nelíbil odborníkům ani pražské opozici.
Památky soukromé agentuře pronajala městská příspěvková organizace Pražská informační služba. Do výběrového řízení se ale tehdy přihlásila právě pouze ABL. Podezřelou smlouvu kritizuje i současný radní pro kulturu Václav Novotný z TOP 09.
O stav pražských památek, které spravovala ABL, se zajímala redaktorka Anna Königsmarková
„Já jsem si jist, že to byl naprostý krok vedle, a koneckonců i kontrola, která se zabývala kromě jiného i touto záležitostí, to myslím nade vší pochybnost prokázala," říká radní Novotný.
Před rokem se podařilo smlouvu s ABL ukončit a odvolat také ředitelku Pražské informační služby Lucii Ramnebornovou, která kontrakt s agenturou podepsala. Věže jsou po čtyřech letech spravování soukromým subjektem ve špatném stavu. Kvůli nutné údržbě budou některé z nich na několik týdnů uzavřeny.
„Jestliže před několika lety ABL přebírala od Pražské informační služby věže plně funkční, k uzavřené smlouvě dostali jako bonus veškerý personál, hotové expozice, vstupenkové systémy a orientační systémy, a tak dále, tak muzeum přebírá věže plně disfunkční," tvrdí radní.
Opravy mají být hotovy do začátku turistické sezony
Město tak musí nejprve odstranit graffiti a různé nápisy uvnitř věží, opravit krytiny nebo očistit gotické schody. Všechno chce stihnout do začátku nové turistické sezony. Muzeum Hlavního města Prahy plánuje ve věžích stálé expozice.
„Úplně první bude 6. března otevřená na Petříně a to interaktivní výstava Věže z Merkuru, která bude určena všem věkovým kategoriím,“ říká ředitelka muzea Zuzana Strnadová.
Z okolí věží zmizí i hlídači v historických kostýmech. Nad Prahou už se také nebude v každou celou hodinu ozývat troubení.
„To není pražský zvyk. V Praze se v historii troubilo, pouze když byly živelné pohromy, když hořelo, byla povodeň a tak podobně," vysvětluje Strnadová.
Vstupné ale zůstane stejné jako za časů ABL. Tržit ho bude Muzeum hlavního města.