Pamětníci si na popravišti pardubického Zámečku připomínají operaci Silver A
Na někdejší popraviště Zámečku v Pardubicích jsou pokládány věnce. Touto pietní akcí je připomínána odbojová operace Silver A, a to za přítomnosti pamětníků události, členů jejich rodin a všech, kteří byli na této významné odbojové akci účastni.
Pamětníci se na Zámečku sešli počtvrté. „My jsme před čtyřmi roky, protože jsme dostali do správy také Národní kulturní památku Ležáky, tak jsme uvažovali, jak na výsadkáře oživit vzpomínku,“ říká ředitel organizátor pietní akce na Zámečku v Pardubicích Milouš Červencl a pokračuje:
„Napadlo nás, že ideální termín je 9. leden, kdy v roce 1942 bylo poprvně navázáno spojení Jiřím Potůčkem, i když zatím jednosměrně. Asi šest dní na to se podařilo získat zpět i reakci z Londýna.“
Hostem Světa o jedné na Rádiu Česko byl organizátor pietní akce Milouš Červencl
Operace Silver A
Operace měla v týlu nepřítele zajišťovat kontakt s domácím odbojem a předávat informace pomocí vysílačky Libuše do Anglie. Výsadek Silver A byl na území protektorátu Čechy a Morava shozen 29. prosince 1941 společně s výsadkem Anthropoid. Členové obou těchto operačních skupin se 27. května 1942 zúčastnili atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
„Ono se vzpomínalo, nevzpomínalo. Veřejnost asi dobře ví, že Ležáky vždycky trochu stály v pozadí za Lidicemi a jinými událostmi a nevnímalo se, že prvopočátek všeho je pardubický odboj. Bez toho by asi nebyl žádný atentát na Heydricha a bez toho by asi také nebyly žádné vypálené Lidice a Ležáky,“ říká Červencl.
Podle Červencla je pietní akce snahou nejen uctít památku na popravené na pardubickém Zámečku, ale také to, aby všichni pamětníci a jejich příbuzní jednou za rok sešli. „Těch opravdu přímých účastníků už je velice málo. Bývají to spíš jejich potomci.“
Pocity lidických dětí jsou na to, co se odehrálo, smíšené. Tehdy bylo těmto lidem několik týdnů či měsíců života, ale následky se s nimi táhly i po válce – neměly rodiče nebo žily v neúplných rodinách. Jeden sedmdesátiletý muž Radiožurnálu řekl, že lidí, kteří spáchali atentát na Heydricha, si váží, ale odloučení od rodiny má prý na jeho psychiku následky dodnes.
Historici vnímají atentát na říšského protektora v širších souvislostech a jednotně ho považují za mimořádný čin a úspěch.
Červencl také připouští, že existují i zatím stále neprobádaná místa ohledně operace Silver A a dalších událostí: „Protože se v Německu nedávno otevřely archivy a naši historici mají do nich dneska přístup a daří se jim také objevit některé nové záležitosti zejména z té takzvaně druhé strany. To znamená záležitostí týkajících se především pardubického gestapa.“
„Myslím, že nejpozději do dvou let spatří světlo světa některé nové poznatky, které pro mnohé budou překvapující, pro mnohé budou nepříjemné. Je potřeba ale vidět, jakým způsobem k tomu přistupovali gestapáci a jaký je osud těch vrahů nejen za války, ale i po válce - kdo došel spravedlivému trestu a kdo unikl,“ tvrdí Červencl.