Pardubice překvapil nález osmi cvičných leteckých pum, likvidují je pyrotechnici

Pyrotechnici likvidují v Pardubicích cvičné letecké pumy z druhé světové války. Čtyři našli včera dělníci při výkopech u pardubického letiště, dnes pyrotechnici lokalizovali další čtyři železobetonové bomby. Jejich likvidace je ale bezpečná a nehrozí žádné nebezpeční ani lidem z okolí, ani provozu na letišti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nález bomby u letiště v Pardubicích | Foto: Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje

„Během vytahování pum musely být odstraněny panelové desky, které odkryly další cvičné letecké bomby. Tři vyzvednuté bomby byly umístěny na speciálně upravený nákladní automobil a odvezeny na stálou trhací jámu do Ralska, kde budou zlikvidovány,“ řekla mluvčí hasičského sboru Vendula Horáková.

Munici dělníci našli zhruba 200 metrů od letiště pod panelovou betonovou silnicí. Pumy vážily až 250 kilogramů. Každá může podle policejního pyrotechnika obsahovat šest skleněných ampulí s bílou nebo červenou dýmovnicí.

Tekutina uvnitř ampulí je dráždivá, a vznikající plyny silně kyselý. Hasiči proto pro zásah použili jednorázové obleky a chránili si dýchací cesty. Obyvatelům okolních obcí prý žádné nebezpečí nehrozilo.

Nález bomby u letiště v Pardubicích | Foto: Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje

Drahomíra Bačkorová, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme