Pardubice začnou od léta sčítat cyklisty v ulicích

Pardubická radnice chce vědět, kolik lidí jezdí po městě na kole. Na 12 místech proto nechá nainstalovat automatická sčítací zařízení, podle výsledků potom město upraví město cyklistické trasy a bude plánovat jejich další rozšíření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jarní projížďka

Jarní projížďka | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Jak bude sčítací zařízení fungovat, vysvětlil městský cyklokoordinátor Vojtěch Jirsa.

„Na většině profilů vůbec nepoznáte, že se tam sčítá, protože je to v podstatě drát pod vozovkou. Když přes to přejede kolo, tak se v něm indukuje proud a to se někde zaznamená,“ řekl.

Na jednom místě pak bude zobrazovací zařízení, které ukáže projíždějícím cyklistům, kolikátí jsou v daný den a v aktuálním roce.

„Je vhodné ukázat, že ta doprava tady je a že je důležitá pro město. A když člověk projede kolem zobrazovacího zařízení a uvidí, že ten rok tam projelo třeba půl milionu lidí na kole, tak se nějakým způsobem zviditelní cyklistická doprava,“ doplnil Jirsa.

Sčítací zařízení budou stát kolem 900 tisíc korun, 85 procent nákladů pokryjí Pardubice z evropské dotace. Fungovat začnou počátkem léta.

Podle Jirsy sčítání pomůže určit městu priority a zároveň umožní vyhodnocovat, jak úpravy cyklotras, případně přechodné dopravní uzavírky ve městě, ovlivní chování cyklistů.

„Ve chvíli, kdy se bude dělat nějaká rekonstrukce komunikace ve městě, bude třeba omezená možnost provozu automobilové dopravy, tak my budeme vědět, že lidé začali jezdit víc na kole. Což je pro nás důležité, protože potřebujeme zjistit, jestli jsou lidé flexibilní ve svém dopravním chování,“ zmínil cyklokoordinátor.

Martin Hromádka, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme