Pardubice zprůhledňují zadávání veřejných soutěží. Podle kraje pozdě

Pardubická radnice už nechce čelit žádnému podezření z korupce při veřejných soutěžích. Radní města proto schválili nová pravidla zadávání veřejných soutěží – prakticky všechny zakázky vyvěsí na internet. Rozhodnutí přišlo krátce poté, co Pardubický kraj otevřeně kritizoval výběrové řízení na firmu, která za 280 milionů zmodernizuje pardubické letiště.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice Pardubice

Z přihlášených šestnácti firem se do druhé kola dostalo pět zájemců, a to losováním. Zákon to sice umožňuje, ale třeba známá „karlovarská losovačka“ ukázala, že tento způsob výběru firmy má velký korupční potenciál.

Pardubický kraj dal dokonce v souvislosti s výběrovým řízením na modernizaci letiště podnět antimonopolnímu úřadu. Ten sice žádné pochybení nenašel, krajský radní Jan Tichý považuje přesto losování za velice nevýhodné.

„Takhle si veřejný zadavatel zbytečně zužuje možnost výběru z kvalitních nabídek,“ tvrdí. To už se nestane. Ode dneška město každou zakázku za více než 50 tisíc korun zveřejní na internetu, a to nejen na stavby, ale i na služby.

„To je velmi nízká hranice, myslím si, že jsme opravdu abnormalita. Nová směrnice je nastavená opravdu velmi tvrdě., nadstandardně oproti ostatním městům,“ tvrdí náměstek primátorky František Brendl. Věří, že se tak podaří významně zlevnit zakázky.

Primátorka Štěpánka Fraňková se ale obává, že výběr vítězné firmy zabere daleko více času a zaměstná i více úředníků. „Nyní se může na určitou zakázku přihlásit ne deset, ale třeba třicet firem,“ říká.

Radnice také vyzve městské obvody a městské akciové společnosti, aby při výběrových řízeních postupovaly stejně transparentně.

Lucie Maňourová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme