Pardubická chemička Synthesia zavádí opatření pro bezpečnější provoz

Společnost Synthesia investovala 80 milionů korun do zařízení, které má zajistit bezpečnou výrobu nitrocelulózy. Chemička se pro nová bezpečnostní opatření rozhodla poté, co z ní loni v srpnu unikl do ovzduší jedovatý plyn. Toto riziko by nyní mělo být minimální.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze Synthesie unikl po výbuchu zásobníku oblak nitrózních plynů | Zdroj: ČTK

„Jedná se především o nový způsob takzvaného vykrývání vojenské nitrocelulózy, což vlastně znamená výrazně výkonnější, lepší filtraci. To znamená, že se do odpadních kyselin, které dále skladujeme, dostává daleko menší množství vlastních vláken celulózy,“ vysvětlil odstupující generální ředitel firmy Dan Kurucz.

Do léta by se podle něj mělo podařit zabezpečit provoz ještě lépe. „Zbývá utratit za některá technická vylepšení, jako například instalaci míchačů s elektromotory v každé jedné nádrži na odpadní kyseliny, které budeme dělat na jaře. To znamená, že před létem, kdy dojde ke zvýšení teplot, bude veškerá záležitost instalována,“ dodal.

Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme