Pardubická škola Bratranců Veverkových ožije multikulturním týdnem

Děti ze 17 zemí světa v jedné škole. Takovou neobvyklou situaci musí zvládat kantoři pardubické základní školy Bratranců Veverkových. Místo národnostních třenic tu ale vládne doslova multikulturní spolupráce a tenhle týden je dokonce celý věnován právě cizincům a jejich tradicím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

děti imigrantů | Foto: oficiální Facebook InBáze

„Máme tady 17 národností z 5 kontinentů,“ vysvětluje ředitel školy Leoš Šebela a pokouší se z hlavy vyjmenovat všechny rodné země svých žáků:

„Máme tady Uzbeky, Mongolce, Vietnamce, máme tady žáky z Číny, Ruska, Ukrajiny, Slovenska, Polska, dále pak například z Kanady, Maroka, Sýrie.“

Z něčeho podobného by sice mohl vzniknout doslova Babylon a zmatení jazyků, na škole Bratranců Veverkových to ale vzali z té druhé strany.

„V současné době pracujeme na novém plánu multikulturní výchovy, v rámci občanské výchovy,“ přibližuje ředitel školy.

Českým dětem už ani nepřijde, že vedle nich v lavici sedí cizinec z nějaké vzdálené nebo exotické země. „Působí to na mě absolutně normálně, protože jsem na to zvyklá,“ diví se otázce na vzájemné soužití s cizinci žákyně sedmé třídy Zuzana.

Ani ředitel neví o tom, že by kvůli národnostním rozdílům žáků vznikly nějaké problémy. „Určitě to nedělá žádnou neplechu.“

Celý týden teď čekají školáky exkurze do zemí spolužáků - národní pohádky a písně, ochutnávka místních specialit i tradice jiných národů.

Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme