Pardubická veřejnost se zapojí do projektu proměny Tyršových sadů

Největší park v historickém centru Pardubic desítky let pomalu chátrá. Tyršovy sady byly kdysi chloubou města - vznikly kvůli celostátní Výstavě tělesné výchovy a sportu v roce 1931 na místě záplavových luk. V době jejich největší slávy tam nechyběly výstavní pavilony, kavárnička u jezera, kde se pořádaly taneční večery, romantická rotunda pro zamilované i elektrický vláček. Záhony plné nádherných jiřin pak inspirovaly místní k novému názvu - Jiřinkové sady. Dnes je tu obyčejný park bez osvětlení, kudy se v noci lidé bojí chodit. Radnice už má na rekonstrukci projekt i peníze, dnes se zástupci města chtějí sejít i s občany a poslechnout si jejich návrhy na případné úpravy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budou takto upravené i Tyršovy sady?

Budou takto upravené i Tyršovy sady? | Foto: sternberk.eu

Park pod zámkem vznikl ve 30. letech původně jako výstaviště. „Tam byla mokřina, pak se tam navezla hlína a vybudovalo se tam moderní výstaviště, ale zároveň park,“ říká historik František Šebek.

Přehrát

00:00 / 00:00

RRž RR obnova Tyršových sadů.mp3

Park se stal významným společenským centrem, pořádaly se tu výstavy, taneční večery a park byl doslova rájem pro děti. Časem areál začal chátrat a poslední tečkou byl požár kavárničky v 70. letech.

Dnes je v centru města obyčejný park, kde je zarostlé jezírko, pár laviček a rezivějící dětské prolézačky. Samotní obyvatelé by park chtěli změnit:

„Chtělo by to vybudovat něco jako anglické parky, zóny klidu s příjemným prostředím, nějaké toalety a kavárnu.“

Hlavní architektka připravila projekt s poměrně razantními změnami parku. Primátorka Štěpánka Fraňková slíbila, že budoucí podoba Tyršových sadů bude právě dnes v rukou všech občanů města.

Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme