Pardubická veřejnost se zapojí do projektu proměny Tyršových sadů

Největší park v historickém centru Pardubic desítky let pomalu chátrá. Tyršovy sady byly kdysi chloubou města - vznikly kvůli celostátní Výstavě tělesné výchovy a sportu v roce 1931 na místě záplavových luk. V době jejich největší slávy tam nechyběly výstavní pavilony, kavárnička u jezera, kde se pořádaly taneční večery, romantická rotunda pro zamilované i elektrický vláček. Záhony plné nádherných jiřin pak inspirovaly místní k novému názvu - Jiřinkové sady. Dnes je tu obyčejný park bez osvětlení, kudy se v noci lidé bojí chodit. Radnice už má na rekonstrukci projekt i peníze, dnes se zástupci města chtějí sejít i s občany a poslechnout si jejich návrhy na případné úpravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budou takto upravené i Tyršovy sady? | Foto: sternberk.eu

Park pod zámkem vznikl ve 30. letech původně jako výstaviště. „Tam byla mokřina, pak se tam navezla hlína a vybudovalo se tam moderní výstaviště, ale zároveň park,“ říká historik František Šebek.

Přehrát

00:00 / 00:00

RRž RR obnova Tyršových sadů.mp3

Park se stal významným společenským centrem, pořádaly se tu výstavy, taneční večery a park byl doslova rájem pro děti. Časem areál začal chátrat a poslední tečkou byl požár kavárničky v 70. letech.

Dnes je v centru města obyčejný park, kde je zarostlé jezírko, pár laviček a rezivějící dětské prolézačky. Samotní obyvatelé by park chtěli změnit:

„Chtělo by to vybudovat něco jako anglické parky, zóny klidu s příjemným prostředím, nějaké toalety a kavárnu.“

Hlavní architektka připravila projekt s poměrně razantními změnami parku. Primátorka Štěpánka Fraňková slíbila, že budoucí podoba Tyršových sadů bude právě dnes v rukou všech občanů města.

Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme