Pardubické letiště může přijít o mezinárodní provoz

Pardubické letiště může přijít o mezinárodní provoz. Spor mezi jeho vlastníky, tedy městem a krajem, ohrožuje evropskou dotaci, díky které se má letiště dočkat nezbytných oprav. Přísun více než čtvrt miliardy korun z Unie komplikuje Pardubický kraj, který zpochybnil výběrové řízení na dodavatele stavby. Radnice naopak tvrdí, že soutěž je v pořádku. Patovou situací se dnes bude zřejmě zabývat i valná hromada provozovatele letiště - společnost EBA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řídící věž na pardubickém letišti | Foto: Honza Ptáček

Město ustoupit nehodlá, Pardubický kraj navíc nechává výběrové řízení prošetřit antimonopolním úřadem. To ale může trvat tak dlouho, že termín pro čerpání dotace vyprší a žádná modernizace nebude, což v souvislosti s plány sousedního Hradce Králové postavit vlastní mezinárodní letiště může znamenat i konec letového provozu.

Přehrát

00:00 / 00:00

RRž RR Pardubice-letiště-dotace.mp3

Radnice ještě před volbami vypsala výběrové řízení. Druhý vlastník, Pardubický kraj v těchto dnech prohlásil, že soutěž, kdy se z 16 přihlášených firem vylosovalo jen pět, zavání korupcí.

„Takhle si veřejný zadavatel zbytečně zužuje možnost z výběru kvalitních nabídek,“ říká krajský radní Jan Tichý, který dodává, že pokud město soutěž nezopakuje, kraj nedá do oprav svých 19 milionů.

Primátorka Štěpánka Fraňková se po přečtení dopisu, který Tichý poslal řediteli letiště zděsila:

„V závěru dopisu je, že se kraj postará, aby letiště nedostalo finanční prostředky z Evropské unie, což mi přijde jako velmi nekorektní.“

Stavební práce měly být dokončeny v polovině roku 2012.

Michaela Vydrová, Petr Zettner, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme