Pardubické setkání mineralogů nabízí podívanou i možnou koupi

V Pardubicích se v předvánočním čase sejdou mineralogové nejen od nás, ale i ze zahraničí. Pro návštěvníka je to nejen šance obdivovat krásy neživé přírody, ale třeba i pořídit netradiční vánoční dárek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České granáty | Foto: Muzeum Českého ráje Turnov

Poznáte je poměrně snadno - mají v ruce kladívko, koukají výhradně do země a na zádech vlečou batoh plný kamenů. Říkají si mineralogové a právě dnes si dali sraz na mezinárodní burze v Pardubicích.

Byl by ovšem omyl si myslet, že sbírání kamenů je výsadou jen mužů. I křehké ženy totiž neváhají nazout pevné boty, přibalit do batohu lopatku a vyrazit na lov minerálů. Paní Holubová to dokonce pojala jako rodinné výlety.

„Když byly děti malé, tak jsme nejdřív chodili na vycházky. Pak jsme zjistili, že v okolí je možné najít drahé kameny jako acháty, granáty. A tak jsme začali tu turistiku dělat jako cílenou,“ popisuje paní Holubová.

Když bude návštěvník procházet mezi stoly plnými kamenů, možná ho napadne, kam je sběratelé vlastně doma dávají. Předseda pardubického klubu Jaromír Čermák byl takovou otázkou poměrně pobaven:

„Místa doma nikdy moc není, takže se samozřejmě zaplní kdejaká volná knihovna a polička. Sbírat známky je pohodlné, protože to se zavře do alba a zavře se to někde, ale kameny vystavovat doma hlavně větších rozměrů je problém, i když stojí to za to.“

Barevné kameny různých tvarů, barev a velikostí stojí za to si i jen prohlížet. Nebo nějaký pořídit jako vánoční dárek.

Marína Dvořáková, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme