Pardubický kraj chce sloučit gymnázia v Jevíčku a Moravské Třebové. Jevíčko je proti

Gymnázia v Moravské Třebové a v Jevíčku splynou. Pardubický kraj je chce mít pod jednou hlavičkou. Nelíbí se to hlavně vedení školy a studentům v Jevíčku. Obávají se zániku gymnázia ve městě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita (ilustrační foto)

Státní maturita (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Nesouhlasím se splynutím našich škol. Nelíbí se mi ani jednání krajského zastupitelstva, protože jednali bez nás. Studenti se snaží bojovat peticemi, různými demonstracemi,“ říká studentka jevíčského gymnázia Dorota Lexová.

„Kraj to zdůvodňuje tím, že by chtěl ušetřit, jenomže jediné, co se dá ušetřit, je jeden ředitelský plat, protože se – podle jejich plánu – bude vytápět stejné množství budov, bude se platit stejné množství učitelů, bude tady stejně žáků, dostanou na ně stejné peníze. Vůbec nic se neušetří. Jenom dostaneme punc detašovaného pracoviště,“ přidává se Dorotin spolužák Jirka Bednařík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sloučení gymnázií v Jevíčku a Moravské Třebové zjišťovala více Věra Pavlasová

Také učitelé školy se sloučením nesouhlasí. Podle zástupce ředitelky Jiřího Janečka vede tento krok k zániku jejich školy.

„Pokud zůstane osm tříd v každé škole, tak je to v podstatě stabilizace současného stavu, a těch osm tříd z ekonomického hlediska provozu je po finanční stránce těžké utáhnout. Navíc jsme se dozvěděli, že nový obor, který otevřeli v Moravské Třebové, chtějí přesunout na integrovanou školu v Moravské Třebové a připadá mi to jako jeden z kroků pro to, aby se na gymnáziu v Moravské Třebové udělalo místo pro studenty z Gymnázia Jevíčko. Z toho mám největší obavu,“ zdůraznil.

Pardubický kraj si na svém ale trvá. Sloučení je podle radní Jany Pernicové nutné, jinak by jednu ze škol museli zrušit úplně. Navíc jde zatím jen o první krok.

„Obě dvě gymnázia musí zůstat, ale na druhou stranu jestliže známe tu oblast, kde děti nejsou, tak se to musí ekonomicky řešit. Takže kompromis musí být, ale ubezpečuji všechny, že jestliže se skutečně oba dva obory jak v Moravské Třebové, tak v Jevíčku, naplní, jedno z těch gymnázií může být tou nosnou školou, tak v rejstříku škol může dojít ke změně.“

V každém případě záměr sloučit školy naráží v Jevíčku na odpor a učitelé i studenti ho projevují různými akcemi. Dnes se chystají přednést své názory na zasedání krajského zastupitelstva. Zastupitelé dnes ještě o případném splynutí gymnázií rozhodovat nebudou, celou záležitost pouze projednají a znovu se k ní vrátí v únoru.


Zvětšit mapu

Simona Bartošová, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme