Pardubický kraj má staronového hejtmana. Středová a rozumná koalice, pochvaluje si Netolický

Hejtmanem Pardubického kraje se v pátek stal opět stal Martin Netolický z ČSSD. Krajskou vládu jeho strana složila s Koalicí pro Pardubický kraj, ODS a STAN. Netolický byl jediným navrženým kandidátem . V tajné volbě získal hlasy 33 z 44 přítomných krajských zastupitelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický z ČSSD | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Podle Netolického bylo po volbách několik variant sestavení koalice, ta, která nakonec vznikla, je podle jeho slov středová, rozumná a je složená z lidí, kteří se velmi dobře znají a ví, co od sebe mohou očekávat. Široká koalice s 28 mandáty, opoziční ANO a KSČM získají posty uvolněných předsedů kontrolního a finančního výboru.

Volby v Pardubickém kraji sice vyhrálo ANO s 12 mandáty, koalici však sestavila ČSSD s 11 zastupiteli, Koalice pro Pardubický kraj tvořená KDU-ČSL, SNK ED a Nestraníky s devíti, ODS s pěti a STAN s třemi zastupiteli. Strany ANO a KSČM s pěti mandáty skončily v opozici.

Nová vláda v Moravskoslezském kraji se chystá zastavit přípravy na výstavbu průmyslové zóny

Číst článek

Za důležité oblasti, na něž se musí kraj soustředit, hejtman považuje například dokončení fúze nemocnic, investice ve zdravotnictví a stabilizaci personálu nemocnic. Významným úkolem bude podle něj i financování oprav silnic druhé a třetí třídy, výstavba dálnice D35, podpora technického a přírodovědného vzdělávání nebo dokončení transformace sociálních ústavů.

Vizitka hejtmana Pardubického kraje Martina NetolickéhoDatum a místo narození: 22. září 1982 v Ústí nad Orlicí.
Vzdělání: Právnická fakulta Masarykovy univerzity (2006), kde získal i doktorát v oboru finanční právo.
Současná funkce: hejtman Pardubického kraje (od 2012)
Praxe: v letech 2002 až 2012 pracoval jako OSVČ (finanční a ekonomické poradenství), v letech 2002 až 2006 byl asistentem poslance Parlamentu ČR, poté byl zhruba rok poradcem ministra pro místní rozvoj, pracoval jako lektor společnosti Regionpartner a v letech 2008 až 2011 byl poradcem hejtmana; v letech 2008 až 2012 přednášel na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a v letech 2011 až 2012 byl radním Pardubického kraje pro zdravotnictví.
Působení v politice: je členem ČSSD; už v době studií začal spolupracovat s poslancem Radko Martínkem (ČSSD), kterému dělal asistenta ve Sněmovně a poradce v době, když byl ministrem pro místní rozvoj, i poté, co se stal Martínek hejtmanem Pardubického kraje; od podzimu 2006 zasedá Netolický v zastupitelstvu České Třebové, od roku 2008 i v zastupitelstvu Pardubického kraje.
Když byl v listopadu 2012 ve svých 30 letech zvolen hejtmanem Pardubického kraje, stal se nejmladším hejtmanem v historii ČR.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme