Pardubický kraj připravuje velké změny v řízení nemocnic, dostupnost péče omezená prý nebude

Krajské nemocnice čekají velké organizační změny. Vedení Pardubického kraje plánuje sloučit všech 5 nemocnic, které poskytují akutní péči, do jedné akciové společnosti. Slibuje si od toho silnější postavení při vyjednávání o cenách s obchodními partnery i pojišťovnami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocniční pokoj (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Změny se dotknou i některých oborů, například neurologie, urologie, ORL nebo ortopedie. Vybraná pracoviště se sloučí nebo zruší. Kterých nemocnic by se právě tyto změny měly týkat, zatím nechtěl předseda představenstva nemocnic Pavel Havíř prozradit.

„To co je dneska předmětem nějakých vizí, bude předmětem zkoumání prováděcího projektu, kdy to budeme muset skutečně popsat do všech detailů a pravděpodobně dojde mnohdy k jistému konsenzu, že možná to oddělení ztratí některou ze svých činností, možná bude integrováno do nějakého širšího lůžkového fondu, možná zanikne úplně,“ řekl.

Podle něj ale nelze být konkrétní. „Vyjmenovat úplně teritoria, lokality a konkrétní nemocnice by nebylo úplně korektní. Protože to skutečně bude mít nějaký svůj vývoj. Ale určitě bude ambice respektovat obecný fakt, že této péče je pravděpodobně v Pardubickém kraji poněkud nadbytek,“ dodal.

Podle vedení kraje ale nedojde k omezení dostupnosti péče. Plánované změny mají přinést úspory i několik desítek miliónů korun.

Pardubický kraj dlouhodobě bojuje se zadlužováním nemocnic a musí je dotovat ze svého rozpočtu. Jen za loňský rok poslal na vyrovnávacích platbách do nemocnice zhruba 120 miliónů korun.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme