Pardubický stavební úřad nařídí zbourání černé stavby podnikatele Holečka

V roce 2008 začal pardubický podnikatel Miloš Holeček stavět v parku Na Špici luxusní vilu. Problém byl v tom, že nejenže neměl stavební povolení, ale navíc stavěl na místě, které není v územním plánu určené k výstavbě. Jde totiž o rekreační zeleň. Dnes mu stavební úřad nařizuje vilu zbourat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vila Miloše Holečka v parku Na Špici

Vila Miloše Holečka v parku Na Špici | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Park na soutoku Labe a Chrudimky vlastně ani opravdový park není. Prostě kus přírody, uprostřed jezírko zvané Číčák, keře, stromy a velké travnaté plochy. Vzadu je jediné betonové hřiště a právě za ním stojí nepřehlédnutelná luxusní vila.

Podnikatel Miloš Holeček ji začal stavět před čtyřmi roky na vlastním pozemku, ale neměl stavební povolení – místo je totiž podle územního plánu označeno jako rekreační zóna.

„Deset let jsem čekal, než jsem zahájil tuto černou stavbu, protože město slibovalo, že po změnách se tento pozemek objeví jako pozemek určený k zastavění na předměstské bydlení,“ tvrdí od začátku Holeček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Drahomíry Bačkové o rozhodnutí pardubického úřadu zbourat černou stavbu ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Politici si ale na nic nepamatují. Dnes už bývalý náměstek primátorky Michal Koláček podobný slib odmítá.

„Pan Holeček nikdy nedostal slib, že tento konkrétní pozemek by se měl změnit v územním plánu na předměstské bydlení,“ říká.

Zatímco podnikatel pilně stavěl a s pomocí právníků hledal způsob, jak stavbu zlegalizovat, úřady začaly konat. Vloni v květnu nařídily stavbu odstranit. Miloš Holeček se sice odvolal k Nejvyššímu správnímu soudu, ale neuspěl.

„Stavební úřad ještě jednou nařídí panu Holečkovi možnost dobrovolného odstranění stavby, kde mu stanoví lhůtu půl roku, a nedojde-li k tomu, přistoupí k exekuci,“ vysvětluje vedoucí stavebního úřadu Jiří Vopršal.

Ani teď se ale podnikatel nechce své vily na 10 milionů vzdát. Napadlo ho označit své sídlo za rekreační altán, který vlastně do rekreační zóny patří.

Žádost o dodatečné povolení

„Máme požádáno o dodatečné povolení, takže čekáme na vyjádření stavebního úřadu,“ říká podnikatel.

Vedoucí stavebního úřadu považuje tuto myšlenku za poměrně nereálnou. Město nechce ustoupit i z dalšího důvodu – kdyby stavbu zlegalizovalo, spustí tím lavinu.

„Já už teď vím o třech lidech, kteří čekají, jak to dopadne, a začnou stavět. A jsou taky v zeleni,“ myslí si hlavní architektka Petra Nacu.

Holeček má teď půl roku na to vilu zbourat. Radnici je ale jasné, že to zřejmě neudělá, což je další problém. Představa, že pak k domu přijede bagr a srovná ho se zemí, je totiž mylná.

„Není to bagrech, je to o velmi pečlivém, velmi specializovaném rozebrání celé stavby, uložení stavebního materiálu tak, aby došlo k co nejmenším škodám. To bude dražší než celá samotná stavba,“ říká primátorka Štěpánka Fraňková.

Město pak bude muset najít způsob, jak od podnikatele peníze za demolici získat zpět.

Eva Presová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme