Pardubický zámek zve na slavnostní ukončení Pernštejnského roku

Celý letošní rok patřil Pernštejnům, přesněji projektu Po stopách šlechtických rodů, který zaštiťuje hned sedm ministerstev. Páni z Pernštejna se řadí mezi staré moravské rody, v erbu měli zubří hlavu s houžví v nozdrách. Zásadní stopu ponechali i v Pardubicích. Právě na tamním zámku dnes Pernštejnský rok slavnostně končí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pardubický zámek | Foto: Východočeské muzeum Pardubice | Zdroj: Český rozhlas

„Doba panování pánů z Pernštejna byla pro Pardubice jednou z vůbec nejzásadnějších v dějinách tohoto regionu,“ tvrdí ředitelka Východočeského muzea v Pardubicích Jitka Rychlíková, která si právě dnes může oddechnout. Rok 2012 byl totiž náročný a akcí věnovaných Pernštejnům nespočet.

Dnešní slavnostní ukončení bude tou pověstnou třešní na dortu. Začne besedou českých a moravských historiků na téma Pernštejnský soud po 500 letech, kterou bude moderovat jeden z největších odborníků na tento rod – profesor Petr Vorel z pardubické univerzity:

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se věnovala redaktorka Drahomíra Bačkorová

„Důležité je, jak oni dokázali naložit s mocí a majetkem. Samozřejmě preferovali zájmy rodinné a osobní, ale také dokázali preferovat i zájmy obecné – zajištění míru v zemi, určité prosperity, ochránění vlastních poddaných před zvůlí někoho jiného.“ Což je podle Vorla také jeden z nejdůležitějších odkazů rodu Pernštejnů.

To ovšem neznamená, že žít v té době byla úplná selanka. Člen skupiny historického šermu Pavel Konvalina o tom ví své: „Doba to byla dost náročná a dost krutá.“

Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme