Pardubičtí skauti slaví svůj mezinárodní den otevřením nového domova

24. dubna má svátek svatý Jiří, který je patronem skautů a skautek, kteří proto dnešek považují za svůj významný den a do škol a do práce půjdou se skautským šátkem. V Pardubicích navíc otevřou nový skautský dům. Čekali na něj celých osm let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roveři z družiny „Wikingů“ poklepali před necelými dvěma lety na základní kámen nového střediska | Foto: Pardubičtí skauti

Datum 17. května 2004 je v kronice pardubických skautů zapsáno černým písmem. Neznámý žhář jim podpálil knihovnu a oni přišli nejen o střechu nad hlavou, ale i o veškeré vybavení a materiál.

Skautský vedoucí Petr Fiala měl v roce 2004 při pohledu na spáleniště slzy v očích.

„Věci, které se dají koupit, tak se samozřejmě koupí, ale věci, které i kdybychom peníze měli, si už nekoupíme, protože to byly třeba vlajky družin, oddílů, historické kroniky od roku 1968,“ popsal tehdy ztrátu Petr Fiala a dodal, že ho nenapadá, jak postupovat dál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč mají dnes pardubičtí skauti důvod k radosti, zjišťovala reportérka Českého rozhlasu Drahomíra Bačkorová

Správný skaut ale umí překážky zdolávat. Po pár měsících hledání se objevil ideální objekt – bývalé zahradnictví Na Vinici u řeky Chrudimky. Už v září roku 2005 ho skauti získali a začali budovu i okolí vlastními silami opravovat.

Zároveň připravovali projekt skautského domova a v roce 2010 přišla dobrá zpráva: Evropská unie přiklepla čtyřiceti milionovou dotaci. Už při poklepu základního kamene skauti přesně věděli, kdy otevřou – v roce 2012 v den svátku svatého Jiří, patrona českých skautů.

Dnes tedy mají oddíly k dispozici velký areál s několika klubovnami, sálem, knihovnou a velkým víceúčelovým hřištěm. Každý oddíl má i svůj vlastní sklad na táborový materiál.

Projekt pardubického skautského centra Vinice | Foto: Pardubičtí skauti

„Když jedeme na tábor, tak jezdíme s devítitunovým náklaďákem a ten je až po perka nacvaknutý,“ vysvětluje Petr Fiala.

mad, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme