Pejskaři v Klatovech vyhlášku o volném pohybu psů většinou dodržují

V Klatovech závažné problémy s pejskaři nemají. Vyhláška o volném pohybu psů tady naposledy prošla velkou změnou před šesti lety a chovatelé ji také většinou respektují. Stále se nemohou srovnat s tou částí, která se týká čistoty veřejného prostranství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štěkající pes | Foto: U.S. Air Force, Josh Plueger

Mít svého psa na vodítku a nechodit s ním na veřejná hřiště, pískoviště nebo hřbitov. I to ukládá vyhláška o pohybu psů a jiných zvířat na veřejných prostranstvích v Klatovech. Podle ní také například někteří psi nesmějí bez náhubku na ulici vyjít vůbec.

„V Klatovech musí psi, kteří jsou vyjmenovaní ve vyhlášce, nosit náhubek. Týká se to plemen psů, která obecně nazýváme plemeny bojovými, případně jejich kříženců,“ říká tajemník klatovského městského úřadu Miroslav Šafařík a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se v Klatovech osvědčila vyhláška o volném pohybu psů, zjišťovala reportérka Jitka Englová

„Tato novelizace vyhlášky byly víceméně reakcí na skutečné případy, které se na území města udály. Jednalo se o vzájemné napadení psů nebo o případ, kdy majitel bránil psa a i jeho útočící pes napadl.“

Podle něj vyhláška svůj účel splnila. „Od novelizace této vyhlášky došlo k poklesu případů napadení zvířetem,“ upozorňuje Šafařík. Jeho slova potvrzuje i zástupce velitele klatovských strážníků Luboš Hošek:

„Určitě se to snížilo, dřív toho bývávalo víc. Teď už si přece jen lidi dávají pozor, protože to také stojí peníze, když ten člověk musí na ošetření, k tomu veterinární prohlídka psa. Spíš ač jsou po městě koše s pytlíky, tak exkrementy jsou po celém městě.“

Poukazuje tak na to, že od ohrožování agresivními zvířaty se dnes problém posunul někam jinam. A stejně to vidí i místní obyvatelka Jana Brabcová.

„Co se mi tedy nelíbí, že občas ve středu města, a to zřejmě majitelé psů, když jdou večer na procházku, už neuklidí, tak ráno se tam ty výkalů od pejsků najdou,“ popisuje.

V Klatovech žije zhruba třiadvacet tisíc lidí. Na finančním odboru tam evidují 1600 psů.

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme