Peníze na techniku i přípravu. Dobrovolní hasiči dostali od Plzeňského kraje letos rekordní sumu

Plzeňský kraj dal letos hasičům, zejména dobrovolným, rekordní sumu 32,8 milionu korun a příští rok plánuje ještě více. Také republikové peníze, které půjdou do obcí, budou příští rok nejvyšší, řekli dosavadní hejtman Václav Šlajs (ČSSD), vedoucí krajského odboru bezpečnosti a krizového řízení Radek Svoboda a generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tým žen SDH Rohovládova Bělá při požárním útoku

Tým žen SDH Rohovládova Bělá při požárním útoku | Foto: archiv SDH Rohovládova Bělá

„Letos to bylo 32,8 milionu korun. Částka pro dobrovolné i profesionální hasiče byla nejvyšší v šestnáctileté historii," řekl Šlajs.

Letošní novinkou je dotace 12,3 milionu korun na nákup dopravních automobilů pro 47 obecních jednotek, které uspěly u ministerstva vnitra. „To dalo letos do regionu 20 milionů korun, podíl kraje byl 12 milionů. Příští rok dá 25 milionů a my o 2,5 milionu více," uvedl Svoboda.

Nejnebezpečnější silnici na Plzeňsku čeká rekonstrukce. Bude širší a přehlednější

Číst článek

V roce 2017 dostanou hasiči v Plzeňském kraji 34,4 milionu korun, z toho dobrovolníci přes 25 milionů. Letos je kraj podpořil více než 24 miliony, téměř trojnásobkem oproti loňsku.

Peníze jsou na nákupy techniky, opravy, odbornou přípravu, hadice, přilby i na podporu malých hasičů. Profesionálové dostanou příští rok od kraje přes devět milionů korun, meziročně o půl milionu více.

Také ze státního rozpočtu jde příští rok na dobrovolné hasiče rekordní suma. „Když jsem přebíral funkci v prosinci 2011, tak dostávali deset milionů korun ročně na investice, což bylo deset příspěvků po jednom milionu do cisteren. A na příští rok už překračujeme půl miliardy," řekl Ryba.

Peníze i z evropských fondů

Zhruba 100 milionů korun půjde už druhým rokem na cisterny z fondu zábrany škod, tedy mimo státní rozpočet, plus 400 milionů ze státní kasy. Z toho asi 310 milionů na automobily a stavby a zbytek na neinvestiční výdaje spojené se zásahy.

K tomu mohou obce nově získat peníze z fondů Evropské unie na opravy nebo stavby nových požárních zbrojnic, zejména vytypovaných více než stovkou obcí s rozšířenou působností.

„Dobrovolní hasiči byli celou dobu zanedbávaní, takže deficit je u nich obrovský," uvedl Ryba.

V minulých letech pomáhaly kraje a obce. Ty mají sice financovat dobrovolné hasiče, ale zejména pro malé obce je nemožné, aby si koupily cisternu za sedm milionů korun. Podle Ryby je předpoklad solidního rozpočtu také v roce 2018.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme