Peníze na techniku i přípravu. Dobrovolní hasiči dostali od Plzeňského kraje letos rekordní sumu

Plzeňský kraj dal letos hasičům, zejména dobrovolným, rekordní sumu 32,8 milionu korun a příští rok plánuje ještě více. Také republikové peníze, které půjdou do obcí, budou příští rok nejvyšší, řekli dosavadní hejtman Václav Šlajs (ČSSD), vedoucí krajského odboru bezpečnosti a krizového řízení Radek Svoboda a generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tým žen SDH Rohovládova Bělá při požárním útoku | Foto: archiv SDH Rohovládova Bělá

„Letos to bylo 32,8 milionu korun. Částka pro dobrovolné i profesionální hasiče byla nejvyšší v šestnáctileté historii," řekl Šlajs.

Letošní novinkou je dotace 12,3 milionu korun na nákup dopravních automobilů pro 47 obecních jednotek, které uspěly u ministerstva vnitra. „To dalo letos do regionu 20 milionů korun, podíl kraje byl 12 milionů. Příští rok dá 25 milionů a my o 2,5 milionu více," uvedl Svoboda.

Nejnebezpečnější silnici na Plzeňsku čeká rekonstrukce. Bude širší a přehlednější

Číst článek

V roce 2017 dostanou hasiči v Plzeňském kraji 34,4 milionu korun, z toho dobrovolníci přes 25 milionů. Letos je kraj podpořil více než 24 miliony, téměř trojnásobkem oproti loňsku.

Peníze jsou na nákupy techniky, opravy, odbornou přípravu, hadice, přilby i na podporu malých hasičů. Profesionálové dostanou příští rok od kraje přes devět milionů korun, meziročně o půl milionu více.

Také ze státního rozpočtu jde příští rok na dobrovolné hasiče rekordní suma. „Když jsem přebíral funkci v prosinci 2011, tak dostávali deset milionů korun ročně na investice, což bylo deset příspěvků po jednom milionu do cisteren. A na příští rok už překračujeme půl miliardy," řekl Ryba.

Peníze i z evropských fondů

Zhruba 100 milionů korun půjde už druhým rokem na cisterny z fondu zábrany škod, tedy mimo státní rozpočet, plus 400 milionů ze státní kasy. Z toho asi 310 milionů na automobily a stavby a zbytek na neinvestiční výdaje spojené se zásahy.

K tomu mohou obce nově získat peníze z fondů Evropské unie na opravy nebo stavby nových požárních zbrojnic, zejména vytypovaných více než stovkou obcí s rozšířenou působností.

„Dobrovolní hasiči byli celou dobu zanedbávaní, takže deficit je u nich obrovský," uvedl Ryba.

V minulých letech pomáhaly kraje a obce. Ty mají sice financovat dobrovolné hasiče, ale zejména pro malé obce je nemožné, aby si koupily cisternu za sedm milionů korun. Podle Ryby je předpoklad solidního rozpočtu také v roce 2018.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme