Peníze z hazardu dá Olomouc do sportu, kultury a cestovního ruchu

Provozovatelé heren jsou ze zákona chráněni před zrušením do 31. prosince příštího roku. Olomoucká radnice proto dělá postupné kroky v jejich regulaci. Podle vyhlášky, kterou na konci února posoudí zastupitelé, se zruší zhruba polovina heren. Za nových podmínek město povolí dvě nová místa s větším počtem heren v bývalém Hodolanském divadle a v budoucí obchodní galerii Šantovka. Olomoucká radnice loni díky novele zákona získala z hazardu navíc 40 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kasino Happy Day Praha Václavské náměstí | Foto: Eva Odstrčilová

„Ze čtyřiceti milionů korun jsme osm použili na podporu provozu knihovny, zbylých dvaatřicet milionů jsme se rozhodli ‚rozdat‘ mezi různá občanská sdružení, neziskové organizace nebo objekty působící na poli kultury, které organizují kulturní akci a věnují se dětem na poli sportu, volného času a podobně,“ vysvětlil náměstek primátora Jan Holpuch.

Během dvou let se v Olomouci sníží počet heren ze současných 114 na 57. Z budov mají také zmizet světelné reklamy, podmínkou provozování budou bezpečnostní kamery vně i uvnitř heren.

Olomoucká radnice nechce zcela zrušit tento typ provozoven, podle náměstka primátora Iva Vlacha (TOP 09) zkušenosti z jiných měst ukazují, že herny často fungují nelegálně, popřípadě se zaštiťují klubovým členstvím. Koncentrace míst naopak podle Vlacha umožní lepší kontrolu.

„Z toho seznamu námi povolených adres jich zrušíme osmadvacet a současně nepovolíme žádnou z těch devětadvaceti, které jsou provozovány po přechodnou dobu, které získaly na základě povolení na ministerstvu financí. Čím méně bude těch míst a budou kultivovanější, tím menší bude výskyt průvodních negativních jevů. Proto jsme se rozhodli povolit dvě nové adresy – budovu Hodolanského divadla a Galerii Šantovka.“

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme