Penta: Slib dodržíme a sankce za noční lety na Vodochody zaplatíme

Středočeští radní dali zelenou rozšíření letiště ve Vodochodech. Musí se ale zohlednit připomínky obcí v okolí letiště a minimalizovat hluk. Proti byli ale radní z opoziční ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Vodochody | Foto: Penta Investements

Rozhodnutí kraje kritizují i obce v okolí. Obávají se hluku a emisí z leteckého provozu.

Organizátoři iniciativy Stop letišti Vodochody uspořádali veřejnou besedu v kulturním domě 'Vltava' v Kralupech nad Vltavou. Mimo jiné zde pouštěli každých šest minut zvuk, na který by si museli zvyknout obyvatelé obcí v blízkosti letiště Vodochody. Atmosféra v kralupském kulturním domě proběhla však bez větších emocí. Všichni přítomní se shodli v tom, že v boji proti dostavbě letiště ve Vodochodech v žádném případě nepřestanou.

Vlastník Letiště Vodochody, firma Penta, slibuje středočeských obcím, že zaplatí za každý opožděný noční let.

V případě rozšíření terminálu na mezinárodní provoz chce starostům platit také za každého cestujícího. Zástupci obcí ale takovému slibu nevěří a podle jejich právního stanoviska je to nevymahatelný slib.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle mluvčího letiště Karla Hanzelky je závazek Penty právně zakotven

Mluvčí letiště Karel Hanzelka to ale odmítá: „Kdokoliv, kdo by provozoval letiště, bude mít závazek právě v té dokumentaci. A ten veřejný příslib je součástí dokumentace, která byla předložena ministerstvu životního prostředí – to znamená, že je to v budoucnosti závazné. Odmítáme ten názor, se kterým přišli starostové, že je to nevymahatelné. Naopak: je to součástí dokumentace a to znamená, že přes to nejede vlak.“

Jana Huzilová, Tereza Bartůňková, Petra Benešová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme