Pertoltice u Frýdlantu mají nový skanzen plný venkovské všehochuti

Šlapací autíčko vyrobené z toho, co dala venkovská usedlost na začátku 20. století, je k vidění v novém skanzenu v Pertolticích na Frýdlantsku. Založili si ho pro radost bratři Stanislav a Bronislav Nykrýnovi a dohromady už sesbírali na tisíc exponátů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haslerův dům ve skanzenu v Petrolticích před opravou | Foto: Google Maps

Když už bratři neměli předměty kam dávat, koupili a opravili památkově chráněný Haslerův dům se stodolou z konce 18. století. Po letech úmorné práce pak nový skanzen v Pertolticích otevřeli.

„Když bych měl sbírku definovat, měla by být etnografická – všechno, co se týká života na vesnici, co bylo na konci 19. a na začátku 20. století asi v každém zemědělském domě,“ říká Bronislav Nykrýn a konkretizuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový skanzen v Pertolticích na Frýdlantsku navštívila Ivana Bernáthová

„Věci pro zpracování mléka – máselnice, odstředivky - , mlátička, šrotovník.“

Odstředivku, zařízení na oddělení mléka a smetany, Bronislav Nykrýn předvádí. Zařízení je zajímavé v tom, že když se dostane do určitých obrátek, provází jeho chod zvonění zvonečku.

Stanislav Nykrýn předvádí oblíbený exponát. Je jím chomout na koně, zděděný v rodině po pradědečkovi a starý na 130 let. Stanislav dodává, že věci tohoto typu stále fungují. Když se navíc porouchají, dají se snadno opravit.

„My jsme si s tím hráli jako děti a postupně jsme tyhle věci začali sbírat, protože se nám líbily,“ popisuje vznik sbírky Stanislav Nykrýn.

Plechovo - dřevěné šlapací autíčko dostal darem od svého tatínka, výrobce hudebních nástrojů, jako dítě otec obou bratrů. Sami si této hračky pak užívali ještě oni sami.

„Kolečka od kočárku, dřevo, plech – co se doma našlo, tak z toho vyrobil šlapací autíčko,“ popisuje cenný exponát Bronislav Nykrýn.


Zvětšit mapu

Ivana Bernáthová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme